• sharghdaily.com
  فرصت‌های تهران - پکن در دولت سیزدهم
  حامد وفایی- عضو هیئت ‌علمی دانشگاه تهران

 • استاد #آذرتاش_آذرنوش از بزرگانی بودند که کلاس‌های شان طعم یک درس متفاوت #دانشگاه_تهرانی را داشت. بر کاربردی بودن زبان تاکید داشتند و در اداره دروس بغایت جدی؛یکبار برای اعتراض به نمره‌ای که بنظرم باید ۲۰ می‌بود نزدشان رفتم، فرمودند هرکس از من ۱۶ بگیرد یعنی ۲۰ گرفته!رحمت الله علیه!

 • آزادی منگ ون جو، مدیر ارشد #خوآوی برگ دیگری از کتاب نبرد پکن و غرب در میدان #تحریم را ورق زد. اینکه بین #چین، #آمریکا و #کانادا برای پایان این ماجرای۱۰۲۸روزه چه گذشته محتاج زمان است اما چین با نشر اخبار لحظه‌ای بازگشت منگ چون قهرمانی ملی، در حال نواختن طبل پیروزی بر آمریکاست.

 • با مرور مواضع #چین می‌توان چنین نتیجه گرفت که #پکن تایید #طالبان را منوط به شروطی کرده که از آن جمله می‌توان به تشکیل دولت فراگیر ملی، باز نگه داشتن مرزها، مدیریت #مهاجران، تعمیق همکاری #اطلاعاتی و ضد #تروریسم و همکاری در مبارزه با #موارد_مخدر اشاره کرد.

 • ماهیت #سازمان_شانگهای عمدتا #امنیتی است. چراغ سبز این مجموعه به #ایران که اخیرا @alishamkhani_ir به آن اشاره کرده را در صورت تحقق، باید بخشی از مدیریت فضای جدید تحولات #ژئوپلیتیک منطقه از سوی #روسیه و #چین تحلیل کرد که قدرت یابی #طالبان در #افغانستان نیز به آن مرتبط خواهد بود.

 • مثلی #چینی اختلاف دو جریان در یک جبهه را به ناهماهنگی دندان‌های بالا و پایین در دهان تشبیه می‌کند که نهایتا مانع جویده شدن لقمه یا چیره شدن بر دشمن واحد می‌شود. حال اگر لقمه را #ویروس_کرونا بدانیم، آیا دندان‌های بالا و پایین درگیر با آن در کشور ما با هم هماهنگ بوده‌اند؟
  #زالی

 • آرایش ساده بر چهره‌ای شرقی، طراحی رنگ بندی و نگاره‌های ماسک، الگوبرداری یقه و دکمه لباس از پوشش سنتی چینی بنام چی پائو، ترکیب رنگ‌های سرخ و سپید، نشان کمپانی شاخص بومی در یک سو و پرچم چین و المپیک در سوی دیگر همگی حاکی از برنامه‌ای دقیق برای بهره گیری از فرصتی بین المللی دارد./۲

 • تعدادی از دانشجویان خوش ذوق و با دغدغه #دانشگاه_تهران در یک کار گروهی خوب و تخصصی زیر نظر مرکز پژوهشی آسیای دانشگاه، ارائه روایتی نو از #چین را شروع کرده‌اند. #چین_شناسی ایرانی، مبنای صحیح مناسباتی است که قرار است #راهبردی باشد و گام‌های اولیه‌اش هم همین تلاش‌های دانشگاهی است.

 • قطع گاه و بیگاه #برق و شبکه تلفن همراه، دانشجویانی که باید در فجازی و زمانی معین، به شیوه برخط در آزمون‌های #دانشگاه شرکت کنند را با مشکلات جدی مواجه کرده و آرامش روانی همه را بر هم زده است. بقول خواجه شیراز دارم امید بر این اشک چو باران که دگر، «برق دولت» که برفت از نظرم بازآید!

 • سیر #توسعه در #چین از وقتی پایدار شد که حاکمیت به #علم و #فناوری و صاحبان آن بها داد. دانشگاه چینگ خوآ که توفیق تحصیل در آن را داشته‌ام و از برترین‌های علمی جهان و چین است امروز با اعلام جذب رسمی دکتر #بیرکار، برنده ایرانی مدال فیلدز از تلاش برای تبدیل به قطب #ریاضی جهان خبر داد.

 • «اقدام #آمریکا در توقیف نفتکش و فروش نفت ایران از دید #رسانه رسمی #چین و تشبیه ناوگان آمریکایی به دزدان دریایی»

  #美国 政府今年年初扣押了一艘载着 #伊朗 #石油 的油轮,并将原油出售变现。此前,美国还曾拦截运往委内瑞拉的燃油和运往欧洲国家的口罩。美方此举被受害国直斥为«#海盗行径»。

 • قطع بی برنامه و ناگهانی #برق و از دسترس خارج شدن تلفن‌های همراه در شرایطی که به واسطه فراگیری #کرونا تمام ارتباطات #آموزشی، #پژوهشی و روابط داخلی و خارجی کشور به #فضای_مجازی متکی شده در صورت تداوم یک فاجعه بزرگ داخلی است. به قول #مولانا این مشکلات ار حل شود دشمن نماند در زمن!

 • ساعتی قبل #مریخ_نورد چین روی سطح #سیاره_سرخ فرود آمد و کمی پس از دستاورد #ناسا، شگفتی دیگری از برنامه #فضایی چین را رقم زد. اما فضای خبری این ماجرا را قیاس کنید با جو خبری فرود #کاوشگر آمریکایی بر #مریخ؛ #چین در #پروپاگاندا و هژمونی رسانه‌ای برای رقابت با #آمریکا فعلن کار دارد!

 • یک رسانه رسمی #چینی در تحلیل تحولات اخیر #قدس و اراضی اشغالی چنین نوشته که تمرکز بیش از حد #تل_آویو بر #ایران، #سوریه و #حزب_الله موجب غفلت این رژیم از فضای پیرامونی و ناکارآمدی عملیاتی #سپر_آهنین و اصابت تعداد قابل توجهی از موشک‌های #مقاومت به اهداف شان شده است.

 • مطالعه ابعاد جنبش وو سه به معنای چهارم برج پنج یا #چهارم_می برای تبارشناسی جریانات سیاسی و تاریخ معاصر #چین ضروری است. وو سه از مبادی و آبشخورهای جریان #روشنفکری و اندیشه‌های #مدرنیستی چین است که با نقد #قرارداد_ورسای آغاز و تاثیراتش در فرهنگ و سیاست چین تا به امروز تداوم دارد.

 • در روز بزرگداشت شیخ اجل یاد کنیم از سفر او به #ختا و حضورش در «#جامع_کاشغر» و دیدار با آن پسر نحوی به غایت اعتدال و نهایت جمال که #زمخشری بدست جویای شعر #سعدی می‌شود و می‌گوید غالب اشعار او در این زمین به #پارسی است و استاد سخن در حقش می‌فرماید با وجودت ز من آواز نیاید که منم!

 • https://sharghdaily.com/fa/Main/Detail/۲۸۱۰۰۸/…جای-خالی

 • پس از امضای #سندهمکاری۲۵ساله ایران و #چین، برخی محافل #چینی در حال گمانه زنی و بررسی احتمالات مربوط به مسیرهای زمینی انتقال #نفت ایران به چین هستند.

 • منتقدین همکاری ایران و #چین ۳طیف اند: مغرضانی که تکلیف شان روشن است. دلسوزانی که اقناع شان وظیفه #حاکمیت و نهادهای مربوطه بوده و #افکار_عمومی کم یا بی اطلاعی که باز رسالت توجیه شان بر نهادهای داخلی است. نتیجه اینکه حداقل در باب چین، کمیت مدیریت افکار عمومی در کشورمان لنگ است!

 • دو مقام ارشد سیاست خارجی #چین، یانگ جیه چی، رییس دیپلماسی حزب و وانگ ای، وزیر خارجه در دو سطح سیاستگذار و متصدی روابط خارجی برای مذاکرات #راهبردی با دولت بایدن در #آمریکا فرود آمدند. پکن این مذاکرات را صرفا فتح بابی برای درک متقابل خوانده و اعلام کرده انتظار متوهمانه از آن ندارد.

 • طبق آمار منابع #چینی حجم #مبادلات این کشور با #ایران در سال۲۰۲۰ با افت ۳۵٪، به رقم ۱۴٫۹۱ میلیارد دلار و کمترین میزان در ۱۵ سال اخیر رسیده! بر این مبنا #صادرات #چین به ایران۱۱٫۳٪ و وارداتش ۵۲٫۴٪ کاهش یافته؛ مسئولان بفرمایند #مشارکت_جامع_راهبردی در کجای این معادله قرار می‌گیرد؟!

 • مشاهده نفوذ زبان #پارسی تا جاهایی در عمق فرهنگ #چینی و در میان #مسلمانان این کشور و ملاحظه حواشی علمای شان بر نسخ خطی و سنگی #عربی - اسلامی با بهره گیری از لغات شیرین پارسی از جمله لذائذ مطالعه #فرهنگ_اسلامی در #مشرق زمین است.

 • #چین با استقبال از مواضع اخیر #آمریکا درباره #برجام در تماسی با #ایران بر لزوم بهره گیری تهران از فرصت ایجاد شده و بازگرداندن توافق #هسته_ای به ریل سابق تاکید کرده است. اگر در پی #نگاه_به_شرق هستیم باید بدانیم که شرق، خواهان تعامل با ایران پایبند به اصول #نظام_بین_الملل است.

 • نشانه‌های اولیه دیپلماسی چین؛ دولت بایدن و «انتظار حکیمانه» پکن
  تهران- ایرنا- با رصد تحولات جاری ایالات متحده در خصوص چین، می‌توان به صورت گام به گام به بررسی نشانه‌های اولیه دیپلماسی دولت جدید آمریکا در مواجهه با پکن پرداخت. وقوع دو رویداد مهم در منظومه مناسبات …
  irna.ir

 • از ماه‌ها قبل زمزمه‌های خروج #چین از پروژه برقی سازی #قطار_تهران_مشهد به گوش می‌رسید اما برخی مسئولان به تازگی از قطعی شدن این موضوع سخن گفته‌اند. عدم عملیاتی شدن پروژه‌ای که از توافقات مهم #تهران و #پکن بوده به هر دلیلی که باشد متناسب با #مشارکت_جامع_راهبردی دو کشور نیست.

 • #پکن مدتهاست سیاست تنوع منابع خارجی #انرژی را در دستور داشته و همزمان توسعه قابلیت‌های داخلی این حوزه را نیز هدفگذاری کرده است. امروز رهبر چین در یکی از میادین #نفتی مهم این کشور تصریح کرد که #چین در امر انرژی باید ظرف و غذا ( تعبیری نزدیک به ریش و قیچی پارسی) را بدست خود بگیرد.

 • #سازمان_سیا با اعلام تمرکز بیشتر بر #چین بعنوان مهم‌ترین تهدید ژئوپلیتیک قرن، اظهار داشته برای تقابل با این کشور، افسران، زبان شناسان، تکنسین‌ها و متخصصان بیشتری را بکار خواهد گرفت. #ایران برای تعامل با چین کدام یک از این اقشار را به کار گرفته است؟!

 • https://zh.irna.ir/news/۸۴۴۸۵۷۲۱/全球千万穆斯林聚集庆祝-阿巴因节

 • اشتباه #برجام را درباره #سازمان_شانگهای تکرار نکنید! با عضویت دائم ایران نه قرار است حساب بانکی ای باز شود نه #تحریمی مرتفع؛ با توجه به ماهیت سازمان و مشکلات ما، راه حل در جای دیگری است. تحقق منافع سیاسی، امنیتی و اقتصادی عضویت هم به ترتیب در کوتاه، میان و بلندمدت متحمل خواهدبود.

 • از آغاز مقابله #چین با فراگیری #کرونا، کارگروهی متشکل از متخصصان‌ دو نوع #طب_چینی و غربی تشکیل و مهار #فراگیری نتیجه تعامل دو سویه #طب_سنتی و مدرن اعلام شد. چرا در ایران با توقف دو قطبی سازی‌های بی حاصل و ایجاد جبهه‌ای واحد چنین تعاملی برای غلبه بر دشمن‌ مشترک شکل نمی‌گیرد؟

 • منابع #چینی برای توصیف شرایط #افغانستان از مثلی استفاده می‌کنند که اوضاع حکومت را به #فروپاشی یک کوه تشبیه می‌کند. درباره واکنش #چین به اوضاع و استمداد سفیر افغانستان در #پکن هم موضع وانگ ای در دیدار اخیر با هیات #طالبان مبنا قرار گرفته که تمام امور باید بدست خود افغان‌ها حل شود.

 • #بی_بی_سی فارسی در نشر موضع #چین، از عبارت غریب «پیشرفت ملت سازی» در دوران #رییسی بهره جسته است. اما پس از مرور منبع چینی دریافتم که عبارت زبان مبدا ارتباطی با مفهوم ملت سازی نداشته و سخن از «ساخت کشور» یا «سازندگی ملی» است که در این خبر به اشتباه برگردان و ادراک شده است.

 • #چین در راه تبدیل به قدرت جهانی، هویت سازی و رویکردهای تمدنی را با جدیت در دستور دارد. حاصل جمع این راهبردبا جزیی نگری خاص چینیان، آرایش و پوشش ورزشکاران این کشور در #المپیک را تعیین می‌کند. رنگ بندی، نشانه‌های بومی و طراحی لباس مطابق الگوی سنتی پوشش چینی همگی در همین راستایند./۱

 • امروز دانشجویان عزیز سومین دوره رشته زبان و #ادبیات_چینی #دانشگاه_تهران، فارغ التحصیلی شان را جشن گرفتند. برغم تمام کاستی ها‌ و مشکلات موجود، آتیه #مطالعات_چین در ایران با استقبال جوانان کشور روشن است و به امید خدا در آینده نسلی جدید از #چین شناسان ایرانی ظهور خواهند کرد.

 • مثلی چینی می‌گوید: از آموختن ولو با سرفرودآوردن برابر دیگری خجل مباش! اخیرا دانشگاه چینگ خوآ و یکی از اتاق‌های فکر #سایبری چین در نشستی ویژه به بررسی ابعاد فنی انسداد سایت‌های ایرانی در #آمریکا پرداخته‌اند. آموختن از تجربه دیگران منشی است که دوام #توسعه در #چین را تضمین می‌کند.

 • یکی از اتاق‌های فکر #چین در تحلیل #انتخابات_۱۴۰۰ با تشبیه تبادل قدرت بین دو جریان سیاسی فعال به حرکت آونگ از سیر طبیعی آن به سوی دولت #اصولگرا در صورت عدم وقوع «رخداد خاص» سخن گفته و بیان می‌دارد که در این صورت بسیاری از معادلات خارجی از جمله سرنوشت #برجام دستخوش تغییر خواهد شد.

 • #مناظره‌های #انتخابات_۱۴۰۰ ایران در #رسانه‌ها و فضای مجازی #چین بعنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان تا امروز تقریبا هیچ بازتابی نداشته است.

 • در جریان تنش‌های اخیر #غزه، اسرائیلی‌ها جو غالب رسانه‌ای و فجازی چین را باخته‌اند. سفیر تل آویو در #پکن طی مصاحبه‌ای به انتقاد از حمایت ایران از #حماس پرداخته و اخبار رسانه‌ها از کودک کشی این رژیم را جانبدارانه و مواضع #واشنگتن در حمایت یکجانبه از #اسرائیل را بر حق خوانده است!

 • #چین از مخالفت #آمریکا با صدور حتی بیانیه کوتاه در دو جلسه اضطراری اخیر #شورای_امنیت درباره وقایع #غزه خبر داده و پرسیده اگر #واشنگتن نگران حقوق مسلمانان از جمله در چین است، چرا در بحث مسلمانان #فلسطین انکار و سکوت را در هم آمیخته و با فشار یکجانبه مانع اقدام #سازمان_ملل می‌شود؟

 • ثبت نام #احمدی_نژاد برای #انتخابات #ریاست_جمهوری در رسانه‌ها و فضای مجازی #چین بازتاب داشته و منابع چینی با استناد به مواضع اخیرش او را از جمله نامزدهایی توصیف می‌کنند که در برابر #رهبری نظام ایستاده است.

 • بازتاب #صوت_ظریف در محافل #چینی مثبت نبوده؛ در برخی تحلیل‌ها ماجرا به سرویس‌های بیگانه نسبت داده شده و از آشفتگی داخل ایران و تاثیر منفی آن بر #برجام هم سخن رفته است. اما جایی هم نوشته بود ایرانیان مثل دهان و دندان به هم چسبیده‌اند و با تداوم فشارهای #آمریکا کنار هم خواهندماند.

 • پس از سفر وزرای خارجه #چین و #روسیه به #تهران، روند احیای #برجام به طور جدی کلید خورد و حالا پس از انتشار خبر مذاکرات #ایران و #سعودی، امروز رهبر چین در تماسی تلفنی با #بن_سلمان گفتگو کرده است. برای روشن شدن ابعاد #دیپلماسی خاورمیانه‌ای پکن همچنان باید منتظر ماند.

 • در یکی از تحلیل‌های دانشگاهی #چین چنین استدلال شده بود که با توجه به عواملی چون جایگاه #اقتصادی این کشور در جهان و آثار احتمالی ارتباط #راهبردی #پکن با #تهران بر مناسبات چین با #آمریکا و کشورهای #خاورمیانه، سنگینی کفه منافع همکاری بلندمدت بیشتر به سمت ایران خواهد بود تا چین.

 • #چینیان ضرب المثلی دارند برآمده از حکمت #دائویی با مضمون «زاده شدن هستی از هیچ»؛ این عبارت در زبان #چینی برای وصف وضعی شبیه «از کاه کوه ساختن» هم بکار می‌رود. حال محافل تحلیلی #چین از این جمله برای توصیف جنجال امروز #ایران درباره همکاری با کشورشان استفاده می‌کنند.

 • در پی سفر دو مقام ارشد #چینی به آمریکا و بلافاصله پذیرایی از #لاوروف در پکن، حال #چین از سفر قریب الوقوع وزیر خارجه‌اش به #ایران، #عربستان، #ترکیه، #امارات و #بحرین خبر داده است؛ پس از اقدامات پکن در #آسیای_مرکزی، به زودی ابعاد جدید #دیپلماسی #خاورمیانه‌ای چین روشن‌تر خواهد شد.

 • دکتر #شریعتی در #کویر، پس از ذکر ابوهریره و ابوالعلا از دوستی #چینی می‌گوید و چنین می‌نویسد: دوست صاحبدل و عزیزم لو، شاعر شوریده آزاد از همه بایستن‌های ابلهانه مردم روزگار. انسانی که زیبا می‌نگریست و زیبا می‌فهمید و زیبا حس می‌کرد و همچون نیلوفر زیبا زیست و همچون شبنم زیبا مرد.

 • از اقدامات #چین پس از قرمز شدن یک منطقه #کرونایی، اعزام فوری کادرهای متخصص، نیروی کمکی و تجهیزات از مناطق سبز به خط مقدم جدید بوده؛ این حرکت هم بجهت #لجستیکی و هم #روانی به تقویت سربازان #کادر_درمان منجر می‌شود. با گذشت چند هفته از نبرد #خوزستان با کرونا آیا این خط تقویت شده است؟

 • برخی رسانه‌های #چینی به نقل از منابع #نظامی از توافق با تهران برای استفاده از سامانه ناوبری #ماهواره‌ای #چین(#بی_دو) خبر داده و این اقدام را موجب تقویت قدرت و دقت #موشکی #ایران دانسته‌اند. انتشار چنین اخباری اغلب از دو حال خارج نیست: یا واقعیت دارد یا باید بین خطوطشان‌ را خواند!

 • مثال کشت کوهستان، همه شربت ز بالا خور …

 • رویکرد جدید #واشنگتن مقابل #پکن درحال رخ‌نمودن است؛ ایجاد کارگروه ویژه #چین در #پنتاگون و نه واخ #آمریکا به انتقال پرونده هسته‌ای از شورایعالی امنیت ملی به واخ ایران می‌ماند و حاوی پیامی است مهم. در فرمول جدید استراتژی #مهار چین، مسائل #نظامی+مباحث #تجاری روی میز #بایدن خواهدبود.