• در سه سطح ملی،منطقه‌ای و جهانی سه معضل بزرگ وجود دارد که علت آنها انسان است: الف- تغییرات آب و هوایی و اقلیمی،#تخریب_محیط_زیست، دستکاری و #نابودی_طبیعت ب- #دیکتاتوری،درگیری‌های فرقه‌ای و نزاع‌های مذهبی، جنگ‌های منطقه‌ای و بزرگ از جمله احتمال #جنگ هسته‌ای ج -بیکاری، فقر و تبعیض.

 • در سوره هود آیه ۱۱۸ آمده که اگر خدا می‌خواست، می‌توانست همه #مردم را امت واحده قرار دهد(همه یک جور فکر و رفتار کنند)اما اینگونه نیست و مردم همواره (در فکر و نظر) مختلف اند. اختلاف در رای و نظر،رحمت است و آنان که #منتقدان را بخاطر این اختلاف،زندانی می‌کنند نه مقتدر که ضعیف هستند.

 • اکثریت #جامعه و نیز #آزادیخواهان و روشنفکران،#مذهب و دین را بدون #آزادی نمی‌پذیرند و به هیچ ساختار و نهاد سیاسی حق آن را نمی‌دهند که آزادی،اراده،تفکر،انتخاب فردی و در یک کلام «فردیت مثبت انسان‌ها»را از آنان بستاند ولو این ستاندن در ازای اعطای بهشت آسمانی وعده داده شده صورت گیرد.

 • #شایعه،همزاد انسداد رسانه‌های رسمی است. هرگاه مردم برای تبیین تحولات به اخبار و اسناد رسمی و داده‌های قابل اعتماد دسترسی پیدا نکنند آنگاه ناچار به شایعه توسل می‌جویند.در یک جامعه بسته،شایعه در مورد رویدادها،جای حقیقت یا واقعیت می‌نشیند و در عین حال به سلاح سیاسی بدل می‌شود.

 • ۳۷ کشته،۴۰ مفقود و دهها زخمی،حاصل کشتار شبه عمد شهروندان در فاجعه ریزش ساختمان‌ها یا برج‌های دوقلوی #متروپل #آبادان است که خود ناشی از نبود نظارت قانونی و ناکارآمدی هر ۲ بخش #دولتی و #خصوصی در «عرصه‌ی ساختمان سازی و #برج سازی» و بی مسوولیتی دست اندرکاران این ۲ بخش در #ایران است.

 • تصمیم #دولت ۱۳ به گران کردن بیش از پیش اقلام، کالاها و خدمات که به بی ارزش‌تر شدن #پول_ملی و افزایش #تورم و #بیکاری در ایران می‌انجامد موجب شده حرمت و اعتبار این دولت نزد امیدواران و رای دهندگان به آن،بشکنذ. گفته‌اند که حرمت و اعتبار مانند «ظرف چینی» است که به آسانی می‌شکند.

 • #مهاجران_افغان اگر ظرفیتهای #تهدید (در مقوله‌های ناامنی و بیکاری) برای ایران داشته‌اند، ظرفیتهای #پیشرفت (تاثیر مثبت بر رشد بخشهای کشاورزی،مسکن و خدمات،تقویت زبان فارسی) را هم داشته‌اند. http://newspaper.irna.ir/wp-
  content/uploads/newspapers/۱۴۰۱/۰۲/۱۹/jaaar.com_Roozan_۲۰۲۲-۰۵-۰۹.pdf

 • نظر به وضع موجود،تحول و #اصلاح برخی سیاستها، برنامه‌ها و ساختارها از جمله ساختارهای قانونی مانند #قانون اساسی، لازم است. انجام این کار برای #اصولگرایان یک #فرصت و نوآوری است و پذیرش این گزینه نباید از سر استیصال و انفعال تلقی شود بلکه مطابق امر واقع است. http://newspaper.irna.ir/wp-content/uploads/newspapers/۱۴۰۱/۰۲/۰۴/jaaar.com_Roozan_۲۰۲۲-۰۴-۲۴.pdf

 • حکومتها در ایران هر آدم فوق معمولی مانند امیرکبیر،مصدق،میرحسین موسوی،زهرا رهنورد،زرین کوب، اسلامی ندوشن و ..را که به کاری بزرگ یا در ظاهر ناممکن دست زده‌اند،از قدیم و ندیم با انگ ماجراجو، فتنه‌گر، غرب زده، عنصر دشمن بدنام کرده‌اند.مردم اما قدردان این سرمایه‌های انسانی بوده‌اند.

 • نظر به کشته شدن طلاب در مشهد و گنبد کاووس، فرقه‌ها و مذاهب اسلامی از جمله شیعه و اهل سنت اگر با ترجیح و تقدم بخشیدن عقل بر نقل،به اصول پنجگانه که مشترک بین آنها است تمسک جویند،آیا خشونت و گرفتاری دنیایی و اجتماعی شان کمتر نمی‌شود؟این اصول عبارتند از: توحید،نبوت،مدارا،انصاف و معاد

 • روس بیدادگر و سعود بنیادگرا
  تداوم تجاوز آشکار #پوتین به #اوکراین و #جنایت رژیم #واپسگرا و #بنیادگرای آل سعود در گردن زدن ۸۰ مخالف و منتقد خود بیانگر #انحصارگرایی سیاسی و #مذهبی در ۲ #نظام عقب مانده #روسیه و #عربستان و #بیدادگری و قسی القلب بودن #رهبران کنونی این ۲ نظام است.

 • دیکتاتور #پوتین جنگ را علیه #اوکراین آغاز کرد و متجاوز و محکوم است.برخلاف برخی ادعاها دولت اوکراین دست نشانده #آمریکا نیست بلکه گرایش به غرب دارد و این گرایش، قانونی و منطقی،مذموم نیست و حق و انتخاب آن دولت برآمده از مردم است.ملت اوکراین حق دارد آن‌گونه که دوست دارد زندگی کند.

 • #زن_کشی یا #همسر_کشی و #خشونت_خانگی در ایران چه علت‌های کلی و نظری و نیز جزیی و عینی می‌تواند داشته باشد؟ تازه‌ترین یادداشت در این ارتباط در تارنمای ایران مامن به نشانی زیر درج و منتشر شده است. #منا_حیدری

 • تازه‌ترین یادداشت با عنوان «#لبنان؛ دشواری‌های نبود واقع گرایی در #سیاست داخلی» در تارنمای مرکز مطالعات استراتژیک #خاورمیانه به نشانی زیر درج و منتشر شد. https://cmess.ir/Page/View/۲۰۲۲-۰۱-۲۶/۴۹۸۵…

 • شاعر،روشنفکر،#نویسنده،منتقد دلسوز اگر می‌نویسد برای شهرت که نمی‌نویسد. بواسطه آرمانخواه بودنش،بین اصلاح و استبداد مرز می‌کشد تا حقیقت را آشکار کند،می خواهد خدمتگزار جامعه‌اش باشد. یک قاضی سالم هم به واسطه شغلش مدام بین عدالت و بی عدالتی مرز می‌کشد تا حقیقت را آشکار کند.#آبتین

 • #ترامپ ترور سردار #سلیمانی را به گردن #اسراییل انداخته و به «اکسیوس»گفته:«بنیامین نتانیاهو در خصوص ترور از من سوء استفاده کرد. سران اسراییل وانمود کردند که خودشان هم در جنگ با #ایران شرکت دارند در حالیکه #آمریکا را به #جنگ واداشته و هزینه گزافی را از این بابت بر ما تحمیل کردند».

 • #یلدا ما را به یاد آداب و رسوم کهن #ایران می‌اندازد؛ سرزمینی که با شادی و گرامیداشت نعمت‌هایش و پیروزی نیکی بر بدی و داد بر بیداد می‌توان حفظش کرد.
  زنده نگه داشتن شب یلدا در راستای احترام به انسان،طبیعت،پاکیزگی،دادگری،میهن‌دوستی و شادی است و سبب تداوم #تمدن باستانی ایران می‌شود.

 • تازه‌ترین #یادداشت با عنوان « ۲ دیدگاه در باره‌ی استعفای اجباری #جورج_قرادحی وزیر اطلاع رسانی #لبنان» در تارنمای #مرکز_مطالعات_راهبردی_خاورمیانه به نشانی زیر درج و منتشر شد. https://cmess.ir/Page/Lebanon

 • کتاب روح اسپینوزا ترجمه مصطفاملکیان را خریدم.به باور او نظام فلسفی باروخ #اسپینوزا (فیلسوف هلندی قرن هفده) کاملترین مصداق جمع #عقلانیت و #معنویت است.در این نظام فلسفی،آدمی فقط با استفاده از نیروی عقل و رفتار عقلانی و گام به گام به معنویت ژرف شبیه معنویت آیینهای شرقی نزدیک می‌شود.

 • سیاستگذاران در کشورهای #خاورمیانه مواضعشان را براساس تصورشان از کشورهای دیگر شکل می‌دهند نه بر اساس واقعیت‌های عینی. آنها سعی می‌کنند خودشان را قوی،بزرگ و پرنفوذتر از چیزی که هستند جلوه دهند و #بزرگنمایی کنند. این نوع #سیاستگذاری و رویکرد غیرواقعی آنها،کشورشان را ضعیف کرده است.

 • تازه‌ترین #یادداشت با عنوان «##لبنان؛ هم تبر هم قربانی» در سرویس #پژوهش #ایرنا به نشانی زیر درج و منتشر شد.

 • آنتوان چخوف نویسنده روس،نمایشنامه‌ها و داستان هایی در باره تکبر و فرعون منشی و کوته فکری حاکمان و رییسان و نیز حقارت، چاپلوسی و خوش خدمتی برده وار زیردستان نوشته و آنان را به باد مسخره و ریشخند گرفته است.به باور او هدف زندگی بیشتر افراد هر ۲ طبقه،به دست آوردن قدرت،پول و پست است.

 • کتاب «از رضانام تا رضاخان» اثر هدایت الله بهبودی که به زندگی و عملکرد #رضا_شاه پرداخته خواسته او و خدماتش را زیر سوال ببرد اما ناخواسته از این نظامی دولتمرد تعریف و تمجید کرده است.بنگرید به: صص ۱۲۳-۱۲۰و ۱۵۲ و ۲۴۵ و ۲۹۲.این کتاب همچنین بیانگر دخالت #روسها در امور داخلی #ایران است.

 • یکی از عوامل انحطاط #افغانستان پس از تسلط #طالبان، ورود #شریعتمداران به #دولت (به معنای مجموعه‌ی قوا) و تشکیل #امارت_اسلامی و کابینه یکدست است. اعضای این کابینه معرفی شد و طالبان برخلاف وعده،از دیگر گروهها، مذاهب و اقوام استفاده نکردند و همه #پشتون یا طالب قشری اهل سنت هستند.

 • #شر خباثتی است که از طینت افراد،از جهل آنان،از فقر(مادی و فکری و فرهنگی)،از فقدان تربیت،از بوروکراسی مدرن و از زندگی در یک حکومت غیردموکراتیک سرچشمه می‌گیرد.شر همیشه درون و کنار انسان زندگی می‌کند،گاهی خود انسان است که شر می‌شود.راه علاج:اگر به انسان نشان دهید چیست،بهتر می‌شود.

 • عزت و #آزادگی
  #آلبر_کامو گفته است که ایستاده مردن بهتر از یک عمر زانو زدن و #بندگی کردن است. #امام_حسین (ع) هم فرموده است چقدر مرگ در راه رسیدن به #عزت و احیای #حق و حقیقت، سبک و راحت است. #مرگ در راه عزت، جز زندگی جاوید نیست و زندگی با #ذلت جز مرگی فاقد حیات نیست.
  #عاشورا

 • غرب سالهابدنبال کنترل پوتین بود برای همین ناتو را به کنار مرز روسیه حرکت دادبطوری که او مجبور به تجاوز به اوکراین شود.این تجاوز به باتلاق برای روسیه تبدیل شده زیرا هم باید تحریمهارا تحمل کند،هم میلیاردها دلار صرف حمله نظامی کند،هم از درآمد ۸۰ میلیاردی فروش گاز به اروپا محروم شود.

 • در قضیه #حجاب،بعضی مسئولان،گرفتار مجاز و آفت #ظاهربینی شده‌اند و با اجتناب از حقیقت و توجه به ظاهر،در حق شهروندان جفا می‌کنند. ظاهر،مجاز است و درون،حقیقت.به تعبیر مولانا ابلهان تعظیم مسجد میکنند،در جفای اهل دل جد میکنند.آن مجاز است،این حقیقت ای خران،نیست مسجد جز درون سروران

 • عبوس بودن سیستم یا #نظام_آموزشی ایران و فقدان #آزادی_عمل برای آموزگاران و مدیران مدارس در عرصه آموزش و تجربه نکردن شیوه‌های نوین تدریس و در مقابل،صدور پی در پی بخشنامه‌های کلیشه‌ای اداری و تحمیل آنها به #معلمان مدارس،مهمترین علت #افت_تحصیلی در #ایران است. https://iranmaeman.ir/۱۴۰۱۹

 • نظر به اعتراض #بازنشستگان،اقتصاددانان هشدار داده‌اند که واقعیتهای اقتصادی،سرسخت اند و از فرامین آمرانه تبعیت نمی‌کنند.از اینرو مسوولان نمی‌توانند ادعا کنند که در مورد پیامدهای برنامه هایشان در حوزه اقتصاد که به افزایش نرخ تورم و کاهش ارزش پول منجر شده،هشدار کافی دریافت نکرده‌اند.

 • باورهای ما از سه جا می‌آیند:الف- از باورهای دیگران (خانواده،#مدرسه،دانشگاه، #جامعه، محیط کار، #حکومت، مطالعه کتاب و مجله، سفر رفتن) ب- از مشکلات و درد و رنجهایی که برایمان در زندگی پیش می‌آید و مقاومت و مبارزه ما با این مشکلات و رنجها ج- از #عشق، تفکر و تأمل و در فرورفتن خودمان.

 • #مهاجران_افغان اگر ظرفیت‌های #تهدید (برای نمونه در مقوله‌های ناامنی و بیکاری) برای #ایران داشته و دارند، ظرفیت‌های #پیشرفت (تاثیر مثبت بر رشد بخش‌های کشاورزی، مسکن و خدمات، حفظ و تقویت #زبان_فارسی) را هم داشته‌اند.

 • سلام بر دوستان و #دانشمندان، صاحبنظران و طرفداران #صلح شما می‌توانید در #همایش بین المللی #ادیان و صلح آفرینی؛ ظرفیت‌ها و چالش‌ها، مشارکت و مقاله ارسال کنید. سپاسگزارم اگر #فراخوان زیر را برای آشنایان و #کارشناسان این موضوع در داخل یا خارج #ایران بفرستید. بااحترام

 • گفت: دوستانم به من دروغ میگویند.گفتم: لابد می‌پرسید! نپرس تا به تو دروغ نگویند!اضافه کردم:در میان آدمیانی بیگانه به سر می‌بریم؛ بیگانه با قلب خود.گفت:دروغ حتا پس از رمضان؟چی شد آن همه قرائت و عبادت؟گفتم الا لا خیر فی القرائه لیس فیها تدبر،الا لا خیر فی العباده لیس فیها تفقه

 • ایران چه موقع توسعه می‌یابد؟
  خردمندان در پاسخ به پرسش بالا،گفته‌اند که ایران زمانی توسعه همه جانبه می‌یابد که حاکمان،روحانیت،مقامها و افراد طبقه متوسط با تعاریف جدید توسعه و نسبتش با فرهنگ،اجتماع، اقتصاد و سیاست آشنا و عامل به آن باشند. file:///C:/Users/۱۴۵۹۵۹/Downloads/۰۶-CC.pdf

 • به گفته کوییلیو اگر قراره به کسی وفادار باشیم،چه کسی بهتر از خودمان؟اگر بدنبال عشق حقیقی هستیم باید مسیر رفتن بدنبال عشق‌ ناخالص را ادامه ندیم. اگر کسی را که دوست داریم از دست بدهیم،در نهایت می‌آموزیم که او به ما تعلق نداشته.بگونه‌ای زندگی کنیم که انگار همین امروز،روز اول زندگیه

 • طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»مانند طرح صیانت از فضای مجازی،به صحن علنی مجلس نیامد و در کمیسیون مربوط و خارج از صحن،تصویب شد و برای اجرای آن در بودجه سال ۱۴۰۱ خورشیدی ۲۵ هزار میلیارد تومان برای آن لحاظ شده.این طرح مخالفت فعالان مدنی را در پی داشته http://newspaper.irna.ir/wp-content/uploads/newspapers/۱۴۰۰/۱۲/۱۶/jaaar.com_Roozan_۲۰۲۲-۰۳-۰۷.pdf…

 • تازه‌ترین کتاب در حوزه #نویسندگی، #روزنامه نگاری و #خبرنگاری با عنوان «آیین نگارش؛ تعریف و درست نویسی خبر، مصاحبه و گزارش» شامل مقدمه، پیشگفتار، ۶ فصل، نتیجه گیری و منابع در ۳۰۰ صفحه توسط نشر آبارون با شمارگان (تیراژ) هزار نسخه و به بهای صد هزار تومان چهارم اسفند چاپ و منتشر شد.

 • بر پایه تعداد مراجعان به سازمان مردم نهاد(سمن ریحانه) مشخص شده که «کودک همسری»و «خشونت خانگی» در استان خوزستان رو به افزایش است. پژوهش این سمن نشان میدهد از ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ ،۶۰ زن و دختر جوان به دلایل منتسب به «ناموس» کشته شده‌اند. تازه‌ترین قتل از این دست،بریدن سر #مونا_حیدری است.

 • برای کریم خان زند حاکم زندیان در شیراز،بازی شکاری آوردند،گفت:برای چیست؟ گفتند: شکار می‌کند.گفت:رها کن، سی خود بگیرد، سی خود بخورد! یعنی حاکمیت،در سیاست، فرهنگ و اقتصاد «باز» عمل کند تا انگیزه مردم برای نقد و کسب درآمد و انباشت سرمایه،بدلیل ممانعت‌های حکومتی و دولتی، از دست نرود.

 • خردمندان ایران،این روزها هوادار و خواستار اعمال سیاست «به مثابه‌ی هنر ممکن‌ها» هستند و به مذاکره کنندگان هشدار می‌دهند که اگر حقایق درون ایران و منطقه را نبینند و با ایدئولوژی و اهداف ناممکن، وارد سیاست و روابط خارجی شوند در نهایت چیزی کمتر از نقطه‌ی آغاز مذاکرات،نصیبشان می‌شود.

 • کمونیستها،نخبگان را کشتند.مجاهدین،کمونیست‌ها را. طالبان،مجاهدین را.آمریکا،طالبان را و طالبان،روح زنان #افغانستان را می‌کشند.گزارش از وضع زنان پلیس،خبرنگار، دانشجو، فعال مدنی پس از سیطره #طالبان و فرهنگ قبیله‌ای و سنت مذهبی مردانه بر افغانستان را در اندیشه پویا،شماره ۷۶ بخوانیم.

 • از نگاه برخی خردمندان،چنین به نظر می‌رسد که ۱۱۵ سال پس از انقلاب #مشروطیت در سال ۱۲۸۵ که سرآغاز بیداری ما از خواب قرون و رهایی از اوهام و خرافات ولایت #قاجار به شمار می‌آید، #ایران همچنان با مسایل و مشکلاتی روبرو است که عوام و خواص دوره‌های پیشین با آن روبرو بوده‌اند. #گوهرعشقی

 • نظر به زخمی شدن دههاکشاورز اصفهان باید پرسید:چگونه و تا کی یاد می‌گیریم که جان آدمیزاد ارزش دارد،که فردیت آدم، قابل احترام است،که منتقد،نعمتی است برای حکمرانی خوب،که تجمع،مقابله با خدانیست،که برای حل معضل دنبال راه حل علمی باشیم،که اگر زندگی بهتری می‌خواهیم عقل،بهترین راهنماست.

 • به باور #خردمندان از جمله صاحب کتاب انسان در شعر معاصر، « مسئله عدم پذیرش و #تحمل_یکدیگر یک #عارضه_فرهنگی دیرینه در #جامعه_ایران است که فاقد تجربه نظام یافته #دموکراتیک است؛ عارضه‌ای که مشخصه کسانی است که تنها خود را حامل #حقیقت_مطلق می‌پندارند».

 • #لبنان که صد سال پیش با اراده و همکاری #فرانسه و #انگلیس از درون امپراتوری فروپاشیده #عثمانی پس از #جنگ_اول جهانی مشهور به «جنگ جهانگیر» سر برآورد و پس از #جنگ_دوم جهانی مستقل شد،مصداق عبارت «هم تبر هم قربانی» است.یادداشت در #پژوهش #ایرنا به نشانی زیر:

 • خردمندان پرسیده‌اند که «آیا ناسازگاری آشکاری در این موضوع نیست که خدا،جهانی بیافریند که #شرطبیعی هم در آن وجود داشته باشد؟چگونه میتوان با وجود خدای توانای رحمان،وجود شر را تبیین کرد؟آیا می‌توان مسوولیت رنج و دردی که انسان‌ها از #زمین_لرزه و #سیل متحمل می‌شوند از آن خدا دانست؟»

 • تازه‌ترین یادداشت با عنوان«#لبنان؛ ناهمگونی و فقدان یگانگی #ملی» در سرویس #پژوهش #ایرنا به نشانی زیر درج و منتشر شد.

 • چماق،هویج و موعظه
  #حکومت‌ها در بیشتر #کشورها به ویژه #شرق و #خاورمیانه با «#چماق و #هویج و #موعظه» #حکمرانی می‌کنند؛به عبارتی با #تنبیه و #تشویق و #کلام (سخنرانی).اما اکنون دسترسی عمومی به #اینترنت و #قدرت_رسانه‌های اجتماعی،#قدرت کلام رسمی #مسوولان #حکومتی را کم اثر کرده است.

 • #طالبان،ذاتی ایدئولوژیک دارد.مطلق گراست و تمامیت خواه. تنها خودش را برحق و فضیلت مند میداند.برای تنوع و تفاوت عقاید،احترامی قایل نیست.خشن،ضد زن و هنر و علم واخلاق است،از ارتباط میان اخلاق و آزادی اجتماعی چیزی نمی‌داند.در عین حال ندای رستگاری انسان و جامعه #افغانستان را سر می‌دهد!