• دولت بدون توجه به جوسازی غربزده‌ها، در جهت تحقق منافع کشور، همکاری راهبردی با روسیه را عملیاتی کند. نه شرقی و نه غربی به معنی نداشتن رابطه سازنده با شرق و غرب نیست و مادام که کشورهای غربی دنباله روی آمریکایی‌ها در تحریم ما هستند باید از همکاری نزدیک با ایران محروم‌ بمانند‌.

 • من این مطلب را هزار مرتبه می‌گویم و خسته هم نمی‌شوم. مجلس باید خودش برای مبارزه موثر با فساد برنامه داشته باشد. سپس دولت، قوه قضائیه و شهرداری‌ها را مجبور کند برنامه بدهند و برنامه‌ها و خروجی‌اش را برای مردم‌ شرح دهد. مبارزه با فساد امری موسمی و ذوقی نیست.
  #عدالت_طلبی

 • با تاسف اخیرا سخنانی از آقای نقویان درباره دست دادن با زن‌ نامحرم و جدیدا شراب و … منتشر شده است. خطاب به ایشان صریحا می‌گویم که شما نه صاحب نظر دینی هستی و نه مجتهد. شما یک خطیب بی سواد هستی که هر قدر دهانت را بیشتر باز می‌کنی ناآگاهی خودت از اسلام را بیشتر هویدا می‌کنی!

 • از دولت سیزدهم این توقع وجود دارد که ضمن درک رویکرد جریان روشنفکری انقلاب به زنان، از بانوان انقلابی و متدین که در عرصه‌های گوناگون صاحب تخصص و تجربه هستند در بدنه دولت استفاده کند و فرصت‌های لازم را برای ارتقاء توانمندی‌های بانوان انقلابی در سیستم حکمرانی فراهم‌ کند.

 • مروری بر تصاویر مراسم افتتاحیه کنفرانس سیاست گذاری عمومی و حکمرانی اسلامی
  کمیسیون‌های تخصصی این کنفرانس نیز به علاوه شانزده کمیسیون ششمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، طی یک هفته در مراکز علمی کشور در حال برگزاری است.
  #کنفرانس_سیاستگذاری_عمومی_و_حکمرانی_اسلامی

 • اعطای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به سه نظریه پرداز برتر : استاد نجف لک زایی در رشته علوم سیاسی اسلامی، دکتر عبدالحمید نقره کار در رشته معماری اسلامی و استاد محمد باقر سعیدی روشن در رشته قرآن پژوهی.

 • انشاالله افتتاحیه ششمین کنگره علوم بین المللی انسانی اسلامی و پنجمین جایزه علوم انسانی اسلامی، با سخنرانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی و شمار دیگری از اندیشمندان حوزه و دانشگاه یکشنبه ۲۸ آذرماه برگزار می‌شود. همچنین افتتاحیه کنفرانس سیاست گذاری عمومی و حکمرانی اسلامی ۲۹ آذرماه.

 • انشاالله یکشنبه ۲۸ آذرماه مراسم افتتاحیه ششمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی و نیز پنجمین دوره جایزه علوم انسانی اسلامی در محل مرکز همایش‌های صدا و سیما با حضور جمعی از اساتید و محققان دانشگاه‌ها و حوزه برگزار می‌شود. این کنگره جزو رویدادهای علمی بزرگ دوسالانه کشور است.

 • دولت سرجمع در صد روز اول موفق عمل کرد. این، هم از نجابت آقای رئیسی است که جزئیات بحرانی که کشور از قبال دولت آقای روحانی با آن روبروست را مطرح نمی‌کند، و هم از مصلحت اندیشی به جای ایشان است. هنوز مساله اول کشور، غلبه بر گرانی‌هاست و مردم در این زمینه از دولت و مجلس توقع عمل دارند

 • ما روحانیون تقدسی نداریم. با مردم‌ کوچه و بازار فرقی نمی‌کنیم. ریش بلند و عمامه تقدس ایجاد نمی‌کند. دوستان روحانی مقدس نمایی نکنند. کسی مقدس است که ربانی بشود. یعنی حرف و عملش کاملا الهی شود. آیت الله شدن نیز تعیینی نیست، تعینی است. اجازه ندهید به راحتی برایتان لقب‌سازی کنند.

 • برادر، خواهر! با بی عدالتی نمی‌توان به عدالت رسید همچنان که با محافظه‌کاری هم نمی‌توان به عدالت رسید. البته امیدوارم درک صحیحی از بی عدالتی و محافظه کاری داشته باشی و بتوانی بدون آنکه ظلم کنی محافظه‌کاری را کنار بگذاری!

 • دیروز یکی از فضلای حوزه علمیه مشهد میهمان من بود. می‌گفت عده‌ای از مشاهیر نواخباریون و اصحاب تفکیک در مشهد جلسه گذاشته‌اند و تاکید کرده‌اند که باید اهل فلسفه و عرفان را از مشهد جارو کرد و بیرون ریخت! به ایشان عرض کردم محکم کار خودتان را انجام دهید کسی جرأت چنین کاری ندارد.

 • سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیازمند تحول است و نباید دست وزیر ارشاد برای تحول بسته باشد. امروز سازمان فرهنگ و ارتباطات نیازمند یک رئیس انقلابی، عالم، با درایت، تحول خواه و باورمند به سیاست‌های فرهنگی دولت سیزدهم است و باید فرصت انتخاب چنین رئیسی به وزیر ارشاد داده شود.

 • آفرین به سلحشوران نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
  نباید هیچگاه فراموش کرد که تروریست‌ها و دزدهای امریکایی فقط زبان «قدرت» را می‌فهمند و تا توان ایران در راهبرد «بازدارندگی فعال» عینیت پیدا نکند، حاضر به محترم شمردن حقوق ملت ایران نخواهند بود.

 • جا دارد خدمت دانشمند ارجمند جناب آیت الله میرباقری، درگذشت اخوی گرامی‌شان که از اساتید سطح عالی حوزه بودند را تسلیت عرض کنم. رحمت الله علیه

 • مقابله سریع و موفقیت آمیز دولت با اختلال ایجاد شده در سامانه توزیع سوخت و مواجهه قوی صدا و سیما با این اتفاق، جای تبریک دارد. جریان مفلوک ضد انقلاب به این اختلال برای باورپذیر کردن دروغها و شکل گیری اغتشاش، امید زیادی بسته بود که مانند همیشه توسری خورد.

 • اختلال در سامانه الکترونیکی سوخت نشان داد نیاز کشور به فعال‌سازی #شبکه_ملی_اطلاعات فوریت دارد و دولت جدید باید قدم‌های تکمیلی در جهت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را البته طبق معماری مصوب شورای عالی فضای مجازی به سرعت بردارد. همچنین پدافند غیر عامل را باید از شوخی به جدی تبدیل کرد.

 • جا دارد به برگزار کننده‌های عزیز جایزه جهانی مصطفی (ص) به خاطر برگزاری موفق این جایزه تبریک عرض کنم. این جایزه در آینده می‌تواند با خیلی از جوایز مشهور دنیا رقابت کند و پرچم دار تمدن نوین اسلامی باشد.

 • شخصی به نام #قاضی_سعیدی با محل کارم در مرکز پژوهش‌های صدرا تماس گرفته و بابت اخراجش از دانشگاه آزاد به من مفصل فحاشی کرده است! من هرگز نام ایشان را نشنیده بودم ضمن آنکه هیچ مسئولیتی در دانشگاه آزاد ندارم اما وقتی بعدا شنیدم از دانشگاه آزاد اخراج شده تا حدی به آن دانشگاه حق دادم.

 • از موضع علمی و قابل دفاع می‌گویم که چیزی به نام #طب_اسلامی وجود ندارد و بلند کردن پرچم طب اسلامی از سوی هر کس در هر لباسی، خیانت به اسلام است. البته منکر #طب_سنتی یا #طب_ایرانی نیستم و آن را به ویژه در پیشگیری از بیماری‌ها موثر می‌دانم اما این‌ها نافی فوائد بیشمار طب جدید نیستند.

 • به جناب دکتر یامین پور به خاطر انتخابشان به عنوان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تبریک عرض می‌کنم. انشاالله با حضور ایشان در این مسئولیت مهم، ضمن ایجاد درک عمیق نسبت به مسائل جوانان، شاهد گشایش‌هایی در جهت حل این مسائل به ویژه در سه ساحت اشتغال، ازدواج و اوقات فراغت باشیم.

 • به جناب آقای دکتر فرشاد مهدی پور به خاطر انتصابشان به عنوان معاون‌ مطبوعاتی وزیر ارشاد تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم با حضور ایشان در این مسئولیت خطیر، شاهد رونق رسانه‌ها در دو عرصه کمی و کیفی، گسترش نقد و آزاداندیشی و همچنین بسط عدالت و اخلاق حرفه‌ای در رسانه‌ها باشیم.

 • سخنان جناب پناهیان درباره سوء تفاهم بودن کرونا در جهان صحیح نیست و جا دارد ایشان در بیاناتی که به ویژه در رسانه ملی دارند دقت بیشتری داشته باشند.

 • علاقمندان می‌توانند مصاحبه امروز، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ با روزنامه ایران در موضوع رابطه دانشگاه با دولت را ملاحظه نمایند. در این مصاحبه، علاوه بر نقد سیاست‌زدگی دانشگاه‌ها، و تشریح معنای سیاسی بودن دانشگاه‌ها، به سکوت دانشگاه‌ها در برابر عملکرد دولت آقای روحانی اعتراض کردم.

 • شاید بعضی این صحبت من را تندروی توصیف کنند اما ابایی ندارم از اینکه عرض کنم، باید آندسته از مسئولینی که ( در هر لباس و موقعیتی ) خوی اشرافی دارند ( چه خودشان و چه فرزندانشان ) را باید در کشور به انزوا کشاند و تا خودشان را اصلاح نکرده‌اند اجازه نداد در هیچ منصبی حضور داشته باشند.

 • برای من که از اندیشه‌ورزان فضای مجازی هستم سئوال است که وزیر محترم ارتباطات چه ایده‌ای برای تحول در وزارت ارتباطات دارد و با چه تیمی به دنبال اجرای ایده خودش می‌باشد. دوستان دلسوز در وزارتخانه معتقدند هنوز در روی پاشنه دولت قبل می‌چرخد. اگر این موضوع صحت داشته باشد باید متاسف بود

 • جناب آقای قالیباف، رئیس محترم مجلس، ایده کانونی مجلس برای مبارزه با فساد چیست و این ایده با چه مکانیزمی در حال پیگیری است و تاکنون به چه نتایجی رسیده است؟ این سئوال را از آقایان رئیسی و اژه‌ای هم دارم. تقاضا دارم پاسخ این سئوال را در رسانه ملی به عموم مردم بدهید.
  #عدالت_طلبی

 • علاقمندان می‌توانند متن کامل سخنرانی جدید و مفصل اینجانب در موضوع «حوزه و روحانیت و تمدن نوین اسلامی» را در http://r-gholami.ir مطالعه نمایند.

 • فتنه ۸۸ نمونه‌ای بارز از جمهوری ستیزی و خشونت طلبی کسانی بود که گوش تاریخ را با فریاد‌های فریبنده جمهوریت طلبی و خشونت ستیزی کر کرده‌ بودند. دوستان بدانند با مراسم‌ گرفتن نمی‌توان ۹ دی را گرامی داشت، باید پیام ۹ دی را با زبان هنر و ادب در عمق جان و دل نسل‌های بعدی ماندگار کرد.

 • سردار عزیز شهید حاج قاسم سلیمانی قهرمان‌ما ایرانیان، و بسیاری از جوانان عالم اسلامی است اما دریغ از یک سرمایه گذاری هوشمندانه و حرفه‌ای برای نکوداشت جذاب و فراگیر او در دومین سالگرد شهادتش. واقعا این همه امکانات فرهنگی کی و برای چه موضوعی و با چه نقشه‌راهی باید به میدان بیاید؟

 • شهادت سردار رشید اسلام و مجاهد فی سبیل الله، حسن ایرلو سفیر ج.ا.ا در یمن را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، ملت شهید پرور ایران و نیز مردم مظلوم یمن تسلیت عرض می‌کنم. یادش گرامی و راهش پررهرو باد.

 • من به مواجهه سیاسی دکتر علی لاریجانی در سال‌های اخیر نقدهای جدی دارم اما انتشار نامه شورای محترم نگهبان درباره دلایل عدم احراز صلاحیت دکتر علی لاریجانی و پاسخهای ایشان به شورای نگهبان، نگرانی‌هایی را درباره اصول مردم سالاری دینی ایجاد می‌کند که نمی‌توان نسبت به آن بی تفاوت بود.

 • جا دارد مجلس محترم هر ۲ ماه یکبار رسما از قوه مجریه و قوه قضائیه گزارش رسمی درباره مبارزه با فساد دریافت نموده و هر ۳ ماه یکبار ماحصل پیگیری‌های خود را به اطلاع مردم برساند.
  #عدالت_طلبی

 • روز دانشجو مبارک. شاید گفتن این حرف به مذاق برخی دوستان خوش نیاید اما عمده تشکل‌های دانشجویی در محیط دانشگاه‌ها عینیت ندارند و در حد یک تابلو و گهگاهی صدور بیانیه یا سخنرانی افراد تکراری نزد مقامات عالی آن هم در دو-سه مناسبت خاص تقلیل یافته‌اند. نام آنها را گذاشته‌ام تشکل کاغذی!

 • جا دارد انتصاب دانشمند ارجمند جناب آقای دکتر داود مهدویزادگان به عنوان سرپرست سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم انسانی (سمت) را تبریک عرض کنم. انشاالله با همت ایشان شاهد شکوفایی سمت و پاسخگویی کیفی‌تر به نیازهای متراکم نظام آموزش عالی در ساحت علوم‌ انسانی اسلامی باشیم.

 • فساد در کشور ما سیستماتیک نیست اما به ویژه طی دو دهه اخیر به دلیل ضعف قانون و فقدان ضمانت‌های اجرایی برای تحقق آن و همچنین ناکارآمدی دستگاه‌های نظارتی، در عرصه‌های گوناگون گسترش ملموسی یافته است. به نظر من، راه مقابله موثر با فساد، ایجاد یک جنبش قوی و فراگیر با محوریت مجلس است.

 • مواجهه دولت با وزارت آموزش و پرورش عجیب است. دوستان اصرار دارند هرطور شده فرد کم توانی را وزیر آموزش و پرورش کنند! این در حالی است که آموزش و پرورش کلیدی‌ترین وزارتخانه و ضمنا پیچیده‌ترین و حساس‌ترین رسالت انقلاب است و ناکامی‌ها در آن لطمات جدی به انقلاب وارد کرده و خواهد کرد.

 • بعد از برپایی نشست نقد و بررسی طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی ( تهیه شده از سوی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور )، حاصل نقد در قالب یک کتابچه ۸۰ صفحه‌ای تدوین و به رئیس جمهور محترم تقدیم شد. با توجه به فراوانی ایرادات، پیشنهاد داده شد طرح مورد بازنویسی قرار گیرد.

 • سرنوشت اقتصاد ایران به اصلاح عالمانه، هوشمندانه و بی‌رحمانه سیستم بانکی کشور خصوصا تعیین تکلیف بانک‌های خصوصی بر می‌گردد. نظام باید تا دیر نشده درباره بانک‌ها یک تصمیم بزرگ بگیرد و شجاعانه همه هزینه‌های این تصمیم را بپردازد و الا بانک‌ها اقتصاد ایران را کاملا ویران می‌کنند.

 • شنیدن خبر برکناری جناب آقای بوالی و جناب آقای سید مهدی در صدا و سیما برایم اندوهناک بود. ایندو بزرگوار از شخصیت‌های پیش‌کسوت، متدین، انقلابی، متخصص و مجرب معاونت سیاسی بودند که خدمات ارزشمند و هوشمندانه آنها به ویژه در برهه‌های حساس و سرنوشت ساز انقلاب هیچگاه فراموش نمی‌شود.

 • یکی از وجوه عدالت طلبی یعنی
  نباید در برابر مفاسد حتی کوچک بی تفاوت باشیم. هنر ما این است که حتی اگر نزدیکانمان در معرض فساد قرار داشتند به موقع عکس العمل نشان بدهیم. البته مرز ما با عدالت طلبان قلابی، این است که نه در دام اتهام‌زنی‌های بی‌اساس می‌افتیم و نه در دام عمل غیر شرعی

 • سامانه هایی که به صورت اینترانت داخلی شبکه شده‌اند ( مانند سامانه توزیع بنزین ) از طرق گوناگون و بر خلاف پروتکل‌های تعریف شده به اینترنت هم اتصال دارند. البته با انتقال یک ویروس در داخل شبکه داخلی هم امکان خرابکاری وجود دارد اما عمده حملات سایبری از طریق شبکه اینترنت صورت می‌گیرد

 • به همت مجمع عالی علوم‌ انسانی اسلامی، دومین نشست علمی در عرصه اقتصاد با عنوان پول، بانک و سیاست‌های پولی با حضور صاحب نظران اقتصادی کشور برگزار می‌شود. این نشست‌ها در جهت کمک به دولت سیزدهم برگزار می‌شود و تاکنون مورد استقبال رئیس محترم جمهور قرار گرفته است.

 • انتصاب شایسته جناب آقای دکتر #موسی_نجفی به ریاست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی حقیقتا خوشحال کننده است. استاد نجفی از متفکران برجسته عرصه اندیشه و تاریخ سیاسی و همچنین از نظریه پردازان حوزه تمدن اسلامی محسوب می‌شوند که در باب تحول در علوم انسانی نیز ایده‌های بزرگی دارند.

 • یکی از مهم‌ترین مؤلفه ‌های مردم سالاری دینی، حداکثری شدن «شفافیت» است. به جز اسرار امنیتی، هیچ‌چیزی نباید از مردم‌ پنهان باشد.
  #شفافیت
  #شفافیت_اموال_مسئولان
  #شفافیت_آراء_نمایندگان

 • جدای حذف مطالب مربوط به شهید سلیمانی از سوی اینستاگرام، امروز پیام قدیمی بنده به مناسبت رحلت آیت الله مصباح هم به اسم خطرناک بودن محتوا حذف شد! واقعا کی وزارت ارتباطات می‌خواهد کاری برای نجات ملت ایران از این ذلت بکند؟ اروپایی‌ها هم اینها را ملزم به احترام به قوانین خود کرده‌اند.

 • احیاء جهاد سازندگی در دولت سیزدهم حقیقتا خوشحال کننده است اما دولتمردان محترم‌ توجه کنند که مساله، احیای نام جهاد نیست؛ مساله، احیاء رسم جهاد است و از مؤلفه‌های اصلی رسیدن به رسم جهاد سازندگی، زنده کردن فرهنگ الهی جهاد و مردمی کردن جهاد است. با تاسیس اداره، جهاد احیاء نمی‌شود.

 • بعضی همکاران در دانشگاه‌ها از انتصابات بعضا مبهم دکتر زلفی‌گل و نیز مواجهه خنثی ایشان با علوم انسانی ناراضی هستند. به نظر می‌رسد مجلس نباید وظیفه نظارتی خودش را درباره وزیر علوم‌ فراموش کند. دولت انقلابی به یک وزارت علوم انقلابی نیاز دارد.
  #وزیر_علوم

 • رحلت حکیم و عارف والامقام و مرشد اهل سلوک الی الله، آیت الله حسن زاده آملی جانسوز است. ایشان که از تلاش در جهت بسط حکمت الهی و عرفان‌ ناب دریغ نداشت، و یاوری صدیق برای انقلاب بود برای همیشه به عالم ملکوت سفر کرد و اهل معنا را در حسرت تداوم بهره گیری از فیوضات خود باقی گذاشت.

 • سی و هفتمین شماره فصلنامه تخصصی علوم انسانی اسلامی ( صدرا )، ویژه تابستان ۱۴۰۰ در ۳۴۸ صفحه منتشر شد.
  #علوم_انسانی_اسلامی