• شکست حزب لیکود به ریاست #بنیامین_نتانیاهو در انتخابات پارلمانی #رژیم_صهیونیستی دو پیام مهم سیاسی داشت؛ یک اینکه رویکرد جنگ‌طلبانه با توجه به تغییر نظم منطقه و قدرت #جبهه_مقاومت قربانی خواهد گرفت و دوم اینکه پروژه #معامله_قرن نیز با توجه به شکست حامیانش با چالش جدی روبرو شده است.

 • مهمترین #درس_دیپلماسی امروز #رهبر_انقلاب این بود که برای مغلوبه نشدن در میدانی که رقیب طراحی کرده، می‌بایست یک پیام واحد از داخل مخابره شود و اعلام اینکه «با #آمریکا مذاکره نخواهیم کرد». را حتی در جایگاه رهبری با مسئولان کشور ازجمله رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه به اجماع رساندند.

 • #پوپولیسم یعنی اینکه دولت و مجلس را در اختیار داشته باشی و به جای اصلاح زیرساخت ورزشگاه‌ها متناسب با نیاز جامعه با طرح موضوعاتی از قبیل #دروغ_دختر_آبی به دوقطبی کاذب اجتماعی دامن بزنی. مسول کشته شدن #دختر_آبی و #پسر_قرمز مسئولانی هستند که به جای کار، فقط حرف می‌زنند.

 • کارنامه امیدبخش #قوه_قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر دو بخش مهم دارد؛ اول تلاش برای رونق کسب‌وکار و دوم مبارزه همه‌جانبه با #فساد در این مدت بوده است. #فرهیختگان «عمل به وعده‌های ۱۰۰ روزه» #سیدابراهیم_رئیسی را به بهانه مورد عجیب پدیده و پدیده‌ای به نام #شبنم_نعمت_زاده بررسی کرده است.

 • ضربة البقیق فرحت قلوب الیمنیین بلا استثناء السعودیة تمادت فی إجرامها وقتلت وحاصرت وما جرى لها أمس جزء بسیط مما فعلته بالیمنیین الحمدلله الذی سخر لنا #أنصار_الله یفرحوا قلوبنا ویعیدوا لنا ثقتنا بهویتنا الیمنیة وحضارتنا العریقة وأن الیمنی لدیه من الذکاء والشجاعة ما یباهی به الأمم

 • آنهایی که برای نوچه‌های غفار عباسی و با تابلوی #عدالتخواهی معرکه گرفتند و افکار عمومی را علیه صدر تا ذیل نظام شوراندند و پس از اینکه مشخص شد بازداشت و ربایشی در کار نبوده هیچ عذرخواهی نکردند اگر امروز نقد #صداوسیما را بهانه‌ی #رادیکالیسم خود نمی‌کردند جای تعجب داشت.

 • حرکت #جمهوری_اسلامی بر مدار #منطق_مقاومت هندسه سیاسی منطقه غرب آسیا را دچار دگردیسی جدی کرده است، وضعیتی که محاسبات #آمریکا را تغییر داده است. #فرهیختگان در گزارشی پیرامون دست برتر ایران و تلاش برای تغییر این شرایط با حذف بولتون از سوی آمریکا پرداخته است.

 • #ما_ترکناک_یابن_حسین حین تکون إیران معسکرنا ویکون ولیّها إمام محورنا ویکون ترامب یزید عصرنا ونتانیاهو عمر بن سعد، ویصل الأمر إلى التهدید بالحصار والتجویع والقتل أو الاستسلام لإرادة الطواغیت یکون تعهّد سید المقاومة بالدفاع عن إیران وإمام المحور تهدیدًا بدریًا بلهجةٍ کربلائیة.

 • جریانی که منافعش در تعارض مبارزه با #مفاسد_اقتصادی است، پس از شکست پروژه سیاسی جلوه‌دادن مبارزه با فساد، به دنبال القای تصویر انسدادی از #قوه_قضائیه در اذهان است که دستور امروز جناب #سیدابراهیم_رئیسی در موضوع #هفت_تپه بدل او به پروژه درگیرسازی در سیاهچاله پرونده‌های امنیتی بود.

 • ما که امروز #جمهوری_اسلامی را لمس می‌کنیم، خوب است این روزها در کنار عزاداری برای سید و سالار شهیدان، مدام به خود یادآوری کنیم که #امام_حسین(ع) برای استقرار نظام اسلامی قیام کرد و خود و یارانش در همین مسیر به شهادت می‌رسند. لذا چون #در_لشکر_حسینیم، با همه وجود #پای_کار_انقلابیم.

 • #حسین_قدیانی هم باید همچون #حسن_عباسی و با پیگیری فعالانه دولت راهی زندان شود. این سطح از کم‌تحملی در دولت جناب #حسن_روحانی اگرچه هزینه‌هایی را برای منتقدان به همراه دارد، اما شفافیت‌ساز است و به #نمایش_آزادی در این دولت و حامیان #تکرار آن که نان آزادی را می‌خورند، پایان می‌دهد.

 • جناب #سعید_نمکی درحالی در قامت #وزیر_بهداشت اقدام به انتشار توئیتی تشنج‌زا در جامعه پیرامون #تحریم دارو نموده که این وضعیت حداقل مربوط به یکسال پیش است و به نظر می‌رسد برخی در #دولت تلاش دارند تمامی ابزار جنگ روانی را برای توجیه تامین منافع ملی از طریق مذاکره به میدان بیاورند.

 • بررسی کارنامه ۶ ساله جناب #حسن_روحانی نشان می‌دهد #دولت گام موثری در اصلاح ساختارهای معیوب #اقتصادی برنداشته است. در #فرهیختگان پیرامون اینکه دولت چطور می‌تواند با دو اقدام ساده اصلاح هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح نظام مالیات‌ها در مسیر #شفافیت وضعیت بودجه را زیر و رو کند.

 • این روزها #دولت به‌دلیل ناکامی در بهبود وضعیت اقتصاد با تکیه بر سیاست خارجی و ریزش پایگاه اجتماعی‌اش به فکر دوقطبی‌سازی با اقدامات قوه قضائیه و تضعیف گفتمان #عدالت است. در #فرهیختگان به سوال «چرا طرح شبهه سیاسی بودن مبارزه با فساد خود یک پروژه پیچیده سیاسی است؟» پاسخ گفتیم.

 • با وجود تشدید تحریم‌های آمریکا و براساس آمار وزارت صمت، از میان ۶۱ قلم کالای منتخب طی ۳ ماه اول سال ۹۸، تولید ۴۰ کالا افزایش یافته که حکایت از رشد ۶۵ درصدی تولید در زمان #تحریم دارد. در #فرهیختگان با توجه به تلاش جریانی برای القای نیاز کشور به #مذاکره به این موضوع پرداختیم.

 • ظاهرا جناب #حسن_روحانی برای انحراف افکار عمومی از #فقر_ایده_دولت در مدیریت کشور با استفاده از ظرفیت‌های داخلی، حاضر است با هر شخصی ملاقات کند؛ اما به کسی که در #برجام نشان داد نه تنها صلاحیت تامین #منافع_ملی را ندارد، بلکه مسئولیت آن را هم نمی‌پذیرد، نمی‌توان اعتماد کرد.

 • در طول تاریخ قدرت‌های سلطه‌گر برای استمرار تسلط بر دیگر کشورها، اقدام به تزریق روحیه‌ی بی‌اعتمادی به ظرفیت‌های داخلی می‌کردند که در ایران عصر #پهلوی نیز عینیت داشت. #انقلاب_اسلامی برمبنای عقلانیت در مکتب امام توانست با ایجاد روحیه‌ی «ما می‌توانیم»، #خودباوری_ملی را نهادینه کند.

 • در آغاز چهارمین دوره از نهمین طرح #ضیافت_رضوی با دانشجویان پیرامون ضرورت انجام فعالیت جمعی از طریق #تشکیلات در دانشگاه‌ها و راه‌اندازی #گروه_های_مطالعاتی و برگزاری جلسات #مساله_شناسی با هدف آمادگی نسل جوان مومن انقلابی برای پذیرش مسئولیت‌ها سخن گفتم.

 • حقیقتا یکی از دستاوردهای بزرگ #انقلاب_اسلامی، ایجاد تغییرات بنیادین در مناسبات #ایران با ابرقدرت‌ها بوده که از همان ابتدا با تفهیم #استقلال_ملی به جهانیان، محکم گذاشته شد. این دستاورد را همگان اذعان دارند؛ لیکن اگر مدام به آن توجه داده نشود، دشمن برای منافعش آن را کمرنگ می‌کند.

 • إن تسمیة یوم #عید_الغدیر بعید #الولایة تسمیة صحیحة؛ فهو الیوم الذی اتّخذ فیه مفهوم الولایة على ید الرسول صلى الله علیه وآله وسلم مصداقاً عینیّاً بیّناً. #الإمام_الخامنئی دام ظله

 • با گذشت ۴۰ سال از پیروزی و استمرار #انقلاب_اسلامی براساس #اندیشه_انقلاب، همچنان برخی با عدم پذیرش امکان تولید #علم_دینی، آن را نوعی ایدئولوژی‌زدگی سنتی می‌دانند. این درحالیست که خود متفکران غربی به غیرقابل توجیه بودن انقلاب ما بر مبنای الگوهای علوم اجتماعی موجود اعتراف کرده‌اند.

 • معتقدم #جریان_دانشجویی انقلابی نیز تنها با ارجاع به #مکتب_امام(ره) و گسترش میدان مبارزه در #دانشگاه و تعیین نقش فعال برای عموم دانشجویان خواهد توانست زمینه موفقیت و فتح‌الفتوح جبهه‌ی انقلاب در #جنگ_نرم را فراهم کند.

 • #امام_خمینی(ره) به #مردم موقعیت راهبردی داد و نه تاکتیکی؛ فرد تاکتیکی کسی است که تحت تاثیر شرایط است و شرایط بر او حاکم است و اگر موقعیت مناسب نبود، اقدام نمی‌کند؛ اما #انسان_راهبردی، منتظر بهبودی وضعیت و مناسب شدن شرایط نمی‌شود و در هر موقعیتی اقدام می‌کند و اهل تصمیم است.

 • #امام_خمینی ابعاد، اندازه و قواره میدان مبارزه را به گونه‌ای تعریف کرد که هر کسی با هر ظرفیت و توانی خود را نقش‌آفرین بداند و مبارزه را تنها به زیر شکنجه ساواک و نطق‌های آتشین تعریف نمی‌کرد، بلکه هرکسی که محتوای اعلامیه یا نواری را هم گوش می‌کرد هم جزو انقلابیون به حساب می‌آمد.

 • جدای از اینکه #انقلاب_اسلامی برپایه تفکرات #امام_خمینی(ره) پایه‌ریزی شده و توفیق باورمندان به انقلاب در آینده نیازمند روش‌شناسی بنیانگذار آن است، امام با آدم‌های زمان خودش و زمان قبل خودش، تفاوت‌هایی داشت که یکی از مهمترین آنها «#جامعیت_امام» بود.

 • بازشناسی مؤلفه‌های راهبرد #مقاومت فعال #ایران در نیمه‌ی سال ۹۸ با توجه به ویژگی‌های دولت روحانی خواندنی است. مرور مهم‌ترین تحولات شکل‌گرفته در محیط سیاست خارجی ایران طی ۶ماه گذشته در #فرهیختگان نشان می‌دهد که راه عقب‌نشینی غرب در مواجهه با ایران با از مسیر #منطق_مقاومت می‌گذرد.

 • ریشه‌ی مصائب #کارگران شرکت‌هایی ازقبیل #هپکو و #هفت_تپه را باید در #خصوصی_سازی_رانتی شرکت‌های دولتی جستجو کرد که منجر به اعلام ورشکستگی، انحلال و آسیب جدی حدود ۳۰ شرکت از ۶۳ شرکت‌ منتخب واگذار شده به سفارش سازمان خصوصی‌سازی شده است.

 • مهمترین #درس_دیپلماسی امروز #رهبر_انقلاب این بود که برای مغلوبه شدن در میدانی که رقیب طراحی کرده، می‌بایست یک پیام واحد از داخل مخابره شود و اعلام اینکه «با #آمریکا مذاکره نخواهیم کرد». را حتی در جایگاه رهبری با مسئولان کشور ازجمله رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه به اجماع رساندند.

 • کارنامه امیدبخش #قوه_قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر دو بخش مهم دارد؛ اول تلاش برای رونق کسب‌وکار و دوم مبارزه همه‌جانبه با #فساد در این مدت بوده است. روزنامه #فرهیختگان کارنامه #سیدابراهیم_رئیسی در مدت زمان انتصاب در دستگاه قضا را تحت عنوان «عمل به وعده‌های ۱۰۰ روزه» بررسی کرده است.

 • فعلا شبکه سلطنت‌طلب که نتوانسته کینه‌ی خود و روزنامه‌نگار ارشدش را نسبت به #جمهوری_اسلامی پنهان کند، قدرت تخریب پهپاد #انصار_الله در #آرامکو را نظاره کند تا دکترین دفاعی ایران که طی دو ماه گذشته نیروهای آمریکایی و انگلیسی را زمین زده، واقع‌بینانه‌تر تحلیل کند.

 • خیلی تصورش سخت نیست؛ سیل یا زلزله، بیکاری یا خشکسالی، پدر و مادری را ناتوان از خرید لوازم‌التحریر می‌کند و دانش‌آموزی از رفتن به مدرسه جا می‌ماند. بیاییم با حضور موثر در پویش #مشق_احسان و ارسال کمک از طریق «#۱۵*۴۰۳۰*» آینده یک دانش‌آموز مستضعف را به اندازه توانمان تغییر دهیم.

 • کسانی که با تابلوی انتقاد از #صداوسیما سخن از ولایت‌فقیه‌های #موازی می‌زنند، نه تنها پرده از اصل حرف که همان مدیریت رهبری توسط دفترش است برداشتند، بلکه به‌خوبی نشان دادند که اصلا موضوع دعوایشان فلان برنامه تلویزیونی و یا فلان مسئول دفتر رهبری نیست؛ بلکه مساله چیز دیگری است.

 • برای درک واقعیت #جاهلیت_مدرن در دنیای امروز کافیست ببینید چطور کسانی که با ابزار رسانه از قاتل #میترا_استاد که با ۵گلوله او را به قتل رساند، با اتهام‌زنی‌های غیراخلاقی به مقتول دفاع کردند؛ پس از چند ماه و در ماجرای #سحر_خدایاری با ریختن اشک تمساح افکار عمومی را به بازی گرفتند.

 • #عاشورا، به عنوان عظیم‌ترین مصیبت تاریخ، گنجینه‌ی درس‌ها و عبرت‌ها، برای نسل‌ها و دوران‌هاست؛ کلام، سیره و شیوه‌ی عملکرد #امام_حسین و شهدای #کربلا آینه‌ای است که هر کسی، از هر جنس و در هر صنفی باشد، می‌تواند عیار صدق و خلوص و فداکاری و بصیرتش را با آن بسنجد.

 • با توجه به ابهامات زیاد پیرامون احکام صادر شده برای #کارگران #هفت_تپه، ضروری است #قوه_قضائیه در جهت بررسی مجدد این احکام اقدام عاجل کند و پاسخگوی عملکرد خود در این پرونده باشد.

 • درحالیکه یکی از شروط #رهبر_انقلاب برای اجرای #برجام در سال ۹۴، عدم توقف تحقیق و توسعه در برنامه هسته‌ای بود، #دولت پس از ۴سال در گام سوم کاهش تعهداتش اعلام کرده محدودیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه برداشته می‌شود! #حسن_روحانی راست می‌گوید اصول سیاست‌های ما را رهبری مشخص می‌کند.

 • با توجه به اعلام #ایران برای گام سوم کاهش تعهداتش در #برجام، به‌نظر می‌رسد عدم صورت‌بندی اقدامات مؤثری همچون آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی، تعلیق پروتکل الحاقی و کاهش دسترسی‌های آژانس در این گام‌ها و محدود شدن به افزایش اندک سطح غنی‌سازی، مانع جدی گرفتن این اقدامات از سوی مقابل می‌شود.

 • این دنیا، دنیای محدودیت‌ها است؛ اما می‌گویند آن دنیا هر کس با عبور از موانع و محدودیت‌ها با محبوب خود محشور می‌شود و اساس همه چیز بر #محبت است. دعا کنیم مغناطیس اباعبدالله ما را حسینی کند و به سمت خود بکشاند؛ و در دنیا بگوییم #در_لشکر_حسینیم، تا با #امام_حسین(ع) محشور شویم.

 • یا ثار الله اذا زمجر بید العباس على العسکر تهتز الارض لهیبته ویذل الابطال بخیبر یا نصر الله اذا جاء قد شئت وربک قد شاء والنصر سیأتی بیمینک لیعم ویغزو الارجاء یا صادق الوعد أذن فینا للحرب‌ها هی البنادق ذخرت ها هو الجنوب یتنفس نصرا وعزة والقدس بالانتظار #المقاومة_وعد_وعهد

 • حاشیه‌سازی اخیر #محمود_احمدی_نژاد به بهانه تولد #مایکل_جکسون را می‌توان ادامه تلاش وی برای دیده شدن و مقابله با مرگ تدریجی سیاسی‌اش تحلیل کرد. آنچه اما اهمیت بیشتری برای تحلیل دارد، روان‌شناسی اجتماعی برخی هواداران به‌ظاهر انقلابی او برای توجیه رفتارهای رأس جریان #انحرافی است.

 • یکی از تفاوت‌های #انقلاب_اسلامی با دیگر انقلاب‌ها، سپردن نقش موثر به #مردم از سوی امام(ره) بود. این #انقلاب_مردمی به‌وسیله، عزم، نیرو و ایمان مردم به وجود آمد و با همین نیرو طی ۴۰ سال از خود دفاع کرد. لذا کسب توفیق در #گام_دوم_انقلاب نیز تنها با اتکای به همین نیرو متصور است.

 • #انقلاب_اسلامی توانست طی ۴۰ سال گذشته و با تاکید بر #استقامت_انقلابی برگرفته از مکتب امام(ره)، به مرکز الهام #مقاومت در میان ملت‌های منطقه تبدیل شود؛ این هویت علی‌رغم همه‌ی دشمنی‌ها از طرف قدرت‌های استکباری، روز به روز ریشه‌دارتر می‌شود و ایران خار چشم استکبار باقی خواهد ماند.

 • در روزهایی که حامیان #برجام در اعلام برائت از آن درحال سبقت از هم هستند، اما خطر تکرار اشتباه #دولت وجود دارد. در #فرهیختگان با اشاره به مذاکرات اخیر جناب #محمدجواد_ظریف با همتای فرانسوی، به بررسی تلاش جریانی در داخل برای ایجاد خوش‌بینی کاذب به این مذاکرات پرداختیم.

 • آنچه امروز پیرامون #حقارت_انگلیس درحال تجربه آن هستیم، در سالیان گذشته این سرزمین حتی در داستان‌های خیالی هم تصورش نمی‌رفت. ببینید چطور #بی_بی_سی در تیترش تلاش کرده با هویت‌بخشی مستقل به #جبل_طارق که مستعمره انگلیس است، ضریب این تحقیر را کاهش دهد.

 • رخداد #غدیر در ذى‌الحجه سال دهم هجرى، نه تاریخ است، نه جغرافیا و نه روایت، بلکه #ولایت است و تفکری است که تا پایان هستى می‌جوشد. #غدیری_ام

 • امروز ۶۶ سال از #کودتای_۲۸مرداد می‌گذرد و عقربه‌های ساعت دقیقا بر مدار #ایران_مقتدر می‌چرخد و این را حتی #بی_بی_سی هم نمی‌تواند کتمان کند.

 • صندوق‌های بازنشستگی #وزارت_نفت از غول‌های #اقتصادی است و نام هلدینگ سرمایه‌گذاری آن در ۵۰۰ شرکت برتر سازمان مدیریت صنعتی ایران وجود دارد و درحالیکه جناب #بیژن_زنگنه رئیس هیات‌امنای آنهاست، به بهانه غیردولتی بودن، مبهم و غیرشفاف عمل می‌کنند. در #فرهیختگان به این موضوع پرداختیم.

 • تجربه ۴۰ ساله نشان می‌دهد هر کجا به #مکتب_امام عمل شد، رو به‌جلو رفتیم. در عرصه سیاسی به #مردم اعتماد شد و با انتقال نقش فعال، ضمن شرکت در انتخابات و راهپیمایی‌های مختلف، مردم توانستند از خواص هم در فتنه‌ی ۸۸ جلو بزنند. ولی در بخش اقتصادی که کمترین اعتماد به مردم شد، عقب ماندیم.

 • #امام_خمینی در دوره دفاع مقدس نیز مجاهدت در جبهه انقلاب را فقط محدود به خط مقدم و شرکت در عملیات نکرد؛ بلکه آن پیرزنی هم که در خانه خودش مواد غذایی برای جبهه‌ها تدارک می‌دید هم خودش را بخشی از جریان جبهه و جنگ می‌دید و به این ترتیب اکثریت #مردم می‌توانستند در آن مشارکت کنند.

 • #امام_خمینی جدای از تفاوت در ایدئولوژی با گرایش‌های چپ و راست و ملی‌گراها که در قبل از انقلاب با رژیم پهلوی مبارزه می‌کردند، یک تفاوت اساسی حتی با بسیاری از علما و مراجع در روش مبارزه داشت و آن اعتقاد به استفاده از روش‌های مردمی و مبارزه با بهره‌برداری از عموم #مردم بود.