• جناب #محمدجواد_ظریف ۱۲ مرداد ۹۴ در خصوص تبیین #برجام گفته بود: «رئیس‌جمهور بعدی آمریکا می‌خواهد #تحریم را برگرداند؟ خب برگرداند؛ بازگشت‌پذیری ما با چند پیچ و مهره است ولی بازگشت‌پذیری آنها سال‌ها طول می‌کشد.» در زنگ تاریخ #فرهیختگان به بازخوانی این اظهارات پرداختیم.

 • هم‌زمان با جنگ روانی دولت #آمریکا علیه ایران بخشی از جریان‌های داخلی همچون اصلاح‌طلبان رادیکال، کارگزارانی‌ها و بهاری‌ها در پازل دشمن رفتار می‌کنند که اتفاقا در ظاهر به یکدیگر نزدیک هم نیستند. در روزنامه #فرهیختگان به جریان‌شناسی «کاسبان ترس فروشی» در کشور پرداختیم.

 • اگر برادران #افغانستانی جان بر کف هزاران کیلومتر آن‌طرف‌تر در برابر داعش نمی‌جنگیدند؛ #ایران مجبور بود برای امنیت مرزهایش چندین میلیارد یورو هزینه کند؛ ایجاد امت واحده اسلامی بزرگترین دستاورد انقلابی است که دیپلماسی غرب‌گرا و تابعینی همچون #عراقچی از فهم آن عاجز مانده‌اند.

 • جناب #اسحاق_جهانگیری که با عنوان سوپرمن #دولت ۱۸ میلیارد دلار را در قالب ارز دولتی به سرنوشتی نامعلوم کشانده؛ در سال ششم دولت و در میانه‌ی مشکلات معیشتی مردم، تازه فراخوان داده که #اقتصاد را دولتی اداره کنند یا آزاد؟ روزنامه دولتی ایران هم با ذوق و شوق به آن پرداخته است.

 • جناب #محمدجواد_ظریف فرمایش کردند که تیم «ب» هسته تحریک کننده #دونالد_ترامپ علیه #ایران هستند؛ آن بازیکنان خارجی تیم که به کنار، اما بازیکنان داخلی تیم «ب» در حقیقت بی‌عرضه‌های داخلی همچون جهانگیری، نوبخت، نیلی، آخوندی، شریعتمداری و … هستند که باعث طمع دشمن به این کشور شده‌اند.

 • انتخابات #نشریات_دانشجویی #وزارت_علوم به جاهای جالبی رسیده؛ جریانی که با دمیدن در تنور انتخابات سال ۸۸، نظام جمهوری اسلامی را متهم به تقلب می‌کرد و از این #فتنه_تغلب به نان و نوایی رسیده بود، امروز مشخص شده خودش چند سالی است در #دانشگاه_تهران مشغول تقلب در انتخابات بوده است.

 • جناب #محمدجواد_ظریف در حالی با بیان «بیایید تبادل (زندانی) کنیم. من آماده این کار هستم.» اقدام به باز کردن مجدد قصه #مذاکره کرده که دستگاه دیپلماسی با هندوانه دربسته مواجه نیست و همین مسیر را تا آخر رفته است. در #فرهیختگان به این موضوع با عنوان «کارگزار تحریم‌سازی» پرداختیم.

 • مطالبه‌ی رهبری در موضوع برنامه‌های #بخت_آزمایی اگر رنگ و بوی تسویه‌حساب سیاسی با یک مدیر شبکه را نداشته باشد، باید از مدیریت کلان #صداوسیما و مسئول اصلی آن یعنی معاونت بازرگانی سازمان صورت پذیرد؛ ضمنا نقش #ستاد_اجرایی_فرمان_امام(ره) در موضوع روبیکا و توسکا می‌بایست شفاف شود.

 • جناب #محمدباقر_قالیباف در دانشگاه فردوسی مشهد در حالی ضمن رد و تایید حامیان و منتقدان #FATF، تلاش کرده از گذر زمان به عنوان عنصر کلیدی در این خصوص یاد کند که این پیشنهاد ضمن انفعال در مقابل اقدامات غربی‌ها، برخلاف تجربه مطول شدن مذاکرات هسته‌ای و تشدید دوقطبی اجتماعی است.

 • بعد از سفر ماه گذشته #حسن_روحانی به عراق، سفر دیروز #محمدجواد_ظریف به سوریه پیام واقعی‌تر شدن سیاست خارجی #دولت را داشت. در #فرهیختگان ابعاد اقتصادی و امنیتی سفر ظریف به سوریه و ترکیه را با عنوان «قدم به قدم تا دیپلماسی واقع‌گرایانه» منتشر کردیم.

 • در یادداشت امروز #فرهیختگان به موضوع تاریخی میرزا ملکم‌خان و قرارداد انحصاری راه‌اندازی #قمارخانه در دوره ناصرالدین شاه قاجار و شباهتش با وضعیت برنامه‌سازی این روزهای #صدا_و_سیما با عنوان «ترویج فرهنگ ملکم‌خانی در صداوسیما» پرداختم.

 • #عمر_البشیر رئیس جمهور #سودان که در موضوع سوریه از ایران فاصله گرفت و به عربستان نزدیک شد تا جایی که در حمایت از عربستان با ایران قطع رابطه کرد؛ امروز مزدش را از سعودی‌ها گرفت و با کودتای نظامیان به رهبری #عوض_بن_عوف که روابط خوبی با بن‌سلمان دارد، برکنار شد.

 • امروز پانصدمین شماره روزنامه #فرهیختگان از نیمه خرداد سال ۹۶ و پس از تحولات مدیریتی و نیروی انسانی در تحریریه منتشر شد. به حمد الله در این مدت نزدیک به دو سال که در این مجموعه حضور داشتم، بسیار آموختم.

 • نیروهای نظامی #آمریکا از این به بعد در منطقه امنیت ندارند. ترامپ، کلکت کنده است! @realDonaldTrump !YOU’RE DONE

 • به نظر می‌رسد جریان #غربگرا در میانه‌ی مشکلات کشور بر اثر حادثه‌ی #سیل با برجسته‌سازی موضوع #تحریم و عدم امکان واریز کمک‌های خارجی برای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده و درحالیکه براساس سوابق گذشته عموم کمک‌ها به صورت غیرنقدی ارسال می‌شود، به‌دنبال اجتماعی‌سازی مسأله سازش با غرب است.

 • در یادداشت امروز #فرهیختگان با عنوان «ضرورت کارایی اجتماعی برای دانشگاه» پیرامون تحولات جامعه و به تبع آن تغییر در نقش تک‌ساحتی گذشته #دانشگاه و ضرورت پذیرش مسئولیت اجتماعی از سوی این نهاد در بحران‌ها و جلوگیری از بحران‌ها همچون #سیل در جهت تعریف کارایی اجتماعی نوشتم.

 • جناب #حسن_روحانی از شما ممنونیم که به صورت فشرده بخش مهمی از تاریخ #ایران در دوران #شاه_سلطان_حسین صفوی را برای عبرت این مردم به صورت عملی بازسازی کردید. اما ای‌کاش این سفرتان به سواحل قشم را در این شرایط به‌روی مردم نمی‌آوردید؛ انصافا آخرین پادشاه صفوی نیز اینگونه نبود.

 • کسانیکه به بهانه امدادرسانی ضعیف #دولت و مرخصی خارجی استاندار در بحران #سیل_گلستان تلاش دارند جناب #محمدباقر_قالیباف را به رخ مردم بکشند، می‌شود بفرمایند اگر ایشان رییس جمهور شده بود، فردی مثل #مناف_هاشمی با سابقه معاون و مشاور قالیباف در شهرداری تهران، حداقل استاندار نبود؟!

 • لعل قدوم هذا #الأحمق_الجدید یعد أکبر دلیل على مضی #حزب_الله قدما فی معرکة الفساد. على قاعدة: «غضب العدو یعکس صورة عملنا الصحیح» #فتنة_بومبیو

 • رهبر انقلاب در #سخنرانی_نوروزی مطلبی را پیرامون حاکمیت #مجاهدان_اسلامی در سرزمین حجاز مطرح کردند که ان‌شاءالله این مهم در مسیر فروپاشی رژیم صهیونیستی رخ خواهد داد. معتقدم تحقق آن زمینه به‌قدرت رسیدن مستضعفان بر مستکبران عالم را در #گام_دوم_انقلاب رقم می‌زند.

 • در سرمقاله پایان سال روزنامه #فرهیختگان با اشاره به یک دهه سلسه‌‌نام‌گذاری‌های سال‌ها برای اقتصاد و #جنگ_اقتصادی تمام‌عیار از سوی دشمن علیه کشور، پیرامون نقش #جریان_دانشجویی در باورمندی به اوضاع جنگی، آمادگی برای نبرد، شکستن محاصره تبلیغاتی و تربیت نیروی انسانی کارآمد نوشتم.

 • امروز ۵ ماه از ابلاغ #الگوی_اسلامی_ایرانی_پیشرفت می‌گذرد و جدای از دستگاه‌های رسمی موظف که بعید است انگیزه پرداختن به چنین موضوعاتی را داشته باشند، امیدوارم مخاطبین بند پنجم، یعنی دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه کاری کنند. ضمنا اهمیت آن سند کمتر از بیانیه #گام_دوم_انقلاب نیست.

 • در سرمقاله امروز #فرهیختگان با عنوان «جغرافیای علمی جدید، #گام_دوم جبهه مقاومت» پیرامون ضرورت افزایش قدرت انقلاب اسلامی در عمق راهبردی‌اش با مولفه علم و فناوری با هدف حفظ و ارتقای قدرت خود در #چهل_سالگی_انقلاب برای مواجهه با کشورهای غربی نوشتم.

 • امروز در #فرهیختگان به تحلیل همراهی جناب #علی_لاریجانی با مصوبه #مجلس مبنی بر ممنوعیت کاندیداتوری مجدد نماینده‌های ۳دوره متوالی پارلمان پرداختیم؛ که چطور این مصوبه، او را از حضور در انتخاباتی که دو سال پیش از انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، بصورت آبرومندانه معاف می‌سازد.

 • در حالی‌که در میانه #جنگ_اقتصادی با آمریکا، به روشنی مشخص شده که آبی برای اقتصاد ایران از دیگ اروپا گرم نخواهد شد؛ #بانک_مرکزی با عدم به سرانجام رساندن انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه و اتکای صرف به پیام‌رسان #سوئیفت، پاشنه‌آشیل روابط بانکی بین‌المللی ایران را تقویت کرده است.

 • جناب #حسن_روحانی که با گذشت ۶ سال از دولتش با عدم پذیرش مسئولیت وضع موجود می‌گوید: «اگر مشکلات حل نشده به خاطر این است که اختیارات من کم است و اختیارات کافی ندارم.» همان کسی است که هنگام اعلام نامزدی گفته بود: «والله العلی العظیم اگر مشکلات کشور راه‌حل نداشت من کاندیدا نمی‌شدم.»

 • موضوع #حجاب و لزوم اجرای #قانون در محیط #دانشگاه_تهران حتما نیازمند ورود مسئولان بود؛ اما یک قانون درست را مجریان از روی تعمد و یا از سر بی‌تدبیری، بد اجرا می‌کنند و این بهانه‌ای می‌شود تا جریان لمپن با حمایت و یا بی‌حمایت مجریان بی‌اعتقاد یا بی‌تدبیر، برای قانون حاشیه‌سازی کند.

 • جریان #غربگرا در حالی هم‌نوا با #صدای_ترامپ تلاش دارد با دوگانه صلح و جنگ، راه‌حل مذاکره را القا نماید که به فرض صحت وجود سایه‌ی جنگ، این وضعیت نتیجه همان سیاستی است که کشور را پای امضای #خسارت_محض #برجام کشاند و مدعی بود توانسته سایه جنگ و تهدید و تحریم را از کشور بردارد.

 • خبرها حکایت از پاسخ دولتمردان به خروج #آمریکا از #برجام در روز چهارشنبه دارد؛ اینکه چرا این پاسخ پس از یکسال داده می‌شود به کنار، نکته مهمتر اینکه خبرها حاکیست جنس این پاسخ بیش از اینکه واقعی و مؤثر باشد، از جنس روایت‌های پهلوان پنبه‌ای در مذاکرات هسته‌ای و برای مصرف داخلی است.

 • لجاجت‌ها در توقف اجرای ۹ ساله سهمیه‌بندی #بنزین توسط #بیژن_زنگنه و هم‌پالکی‌هایش در #دولت باعث شده تا امروز #اقتصاد ایران در شرایط اره‌نشینی قرار بگیرد و از از یک‌سو توان پرداخت ۱۲۳هزار میلیارد تومانی یارانه بنزین ممکن نباشد و در دیگر سو مردم توان فشار تورمی جدید را ندارند.

 • #پوپولیسم این است که لیبرال‌های #روزنامه_سازندگی ضمن پوشش ناکارآمدی جریان #غربگرا در مدیریت اجرایی، با سلب مسئولیت از خود در قبال وضع موجود کشور تحت عنوان آمریکای خوب و بد، سرنوشت مردم را به انتخابات ۲۰۲۰ #آمریکا گره بزنند تا با انحراف افکار عمومی از گرده مردم سواری بگیرند.

 • اگر راه و رسم علی(ع) را در زندگی انتخاب کردی منتظر ابن‌ملجم‌های روزگارت باش که فرقت را بشکافند. #روحانی_همدانی

 • اینکه با دغدغه #عدالتخواهی پروژه #ایران_مال را می‌بایست پیگیر بود و از آیت‌الله کاظم صدیقی و محمود کریمی نیز مطالبه کرد که به چه دلیلی نامشان خرج تطهیر این پروژه شده، حرف درستی است؛ اما این موضوع نباید #محمدباقر_قالیباف را به عنوان مسئول اصلی مال‌سازی‌ها در تهران به حاشیه ببرد.

 • وقتی جناب #غلامعلی_حدادعادل در دانشگاه مطالعات بین‌المللی پکن بیان می‌کند: «مادام که #برجام به نفع ایران باشد، ایران در برجام خواهد ماند.» بیشتر متوجه علت غیبت ایشان در روز رای‌گیری #مجلس پیرامون برجام با دارا بودن کسوت ریاست فراکسیون اصولگرایان می‌‌شوم. @HaddadAdel_ir

 • هرچند آیت‌الله #کاظم_صدیقی در مراسم افتتاح مسجد #ایران_مال حضور نیافت، اما همچنان از ایشان به عنوان امام جمعه موقت تهران انتظار می‌رود پیرامون عدم همراهی با جریان اشرافی‌گری بصورت #شفاف موضع‌گیری کند.

 • #شورای_عالی_انقلاب_فرهنگی به عنوان یک نهاد بین سازمانی مستقل قرار است پس از چندماه تعطیلی، فردا برگزار شود و ظاهرا دبیرخانه این شورا تسلیم نظر جناب #حسن_روحانی شده و بصورت کاملا غیرقانونی آقایان #حسن_رحیم_پور_ازغدی و #عزت_الله_ضرغامی را به دلیل انتقاد به وی دعوت نکرده است.

 • این عزیزی که در تاریکی شب، بدون عبا و عمامه همدوش با دیگر مردم برای مهار #سیل در حال فعالیت و بیل‌زدن است، حجت‌الاسلام #سیدمحسن_شفیعی مسئول دفاتر #نهاد_رهبری در دانشگاه‌های استان خوزستان است. مردی که سال‌هاست از نزدیک او را می‌شناسم و این رفتارش را با تمام وجود باور دارم.

 • برای #دیدار_دانشجویی ماه رمضان با #رهبر_انقلاب اقدام به راه‌اندازی سامانه‌ای برای ثبت نام عموم دانشجویان در #نهاد_رهبری کردیم تا چنانچه فرصت این دیدار در سال جاری فراهم شود، دانشجویان بتوانند با ثبت نام در سامانه، امکان شرکت در این دیدار را داشته باشند. http://didar.nahad.ir

 • پوشیدن لباس پاسداری کار خوبی است؛ اما آنچه انتظار می‌رود اینکه نمایندگان #مجلس پیش از هرگونه رسیدگی به لوایح مرتبط با #FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام که زمینه خودتحریمی کشور و #سپاه_پاسداران را با ادعای مبارزه مالی با تامین مالی تروریسم رقم می‌زند، نسبت به ابطال آن اقدام نمایند.

 • یکی از مهمترین دلایل تروریستی خواندن #سپاه_پاسداران از سوی آمریکایی‌ها را باید در کسب توفیقات محور مقاومت و افزایش نفوذ #ایران در منطقه غرب آسیا جستجو کرد که به تبع آن حربه‌ی تحریم‌ها را در میانه‌ی #جنگ_اقتصادی با ایجاد فرصت‌های بزرگ اقتصادی برای کشور با شکست مواجه کرده است.

 • #انقلاب_اسلامی ایران پس از تاسیس #جمهوری_اسلامی توانست با یک نظام‌سازی جدید در نظم #مردم‌سالاری_دینی، علاوه بر آن‌که سازمان مشروعیت‌بخش سکولار را دچار چالش کند، آن برگ برنده‌ای را که اندیشه‌ی مدرن تحت عنوان دموکراسی دارد را با رای مردم از انحصار سکولاریسم خارج کرد.

 • الأرض أرضنا، وهذا الزمان لنا، وهم بلا أسف لا زمان ولا مکان وجموع الکفر قد اجتمعت کی تهزمنا لن تهزمنا لن تهزمنا امسجدنا ومأاذنا ومفاوزنا ومدائنا والله بینی و بین #فلسطین قصة عشق لا تنتهی .. #ازرع_فلسطین

 • انتشار چنین تصویری از جناب #علی_اصغر_پیوندی در وسط بحران #سیل_گلستان ضمن نمک پاشیدن بر زخم مردم سیل‌زده، موجب آسیب اجتماعی عمومی به فعالیت‌های امدادگران خدوم #هلال_احمر نیز می‌شود و در نهایت موجب سلب اعتماد جامعه برای واریز کمک‌های نقدی به چنین سازمانی می‌شود. @alia_peyvandi

 • جناب #مناف_هاشمی برای غیبت در بحران #سیل_گلستان عزل می‌شود؛ اما #دولت به قواعد این تصمیم پایبند است یا برای کاهش فشار اجتماعی استاندارش را عزل می‌کند؟ آیا وزیر کشوری که این غیبت را توجیه کرد و یا رئیس‌جمهوری که سفر به سواحل قشم را در زمان بحران برمی‌گزیند، مستحق برخورد نیستند؟

 • گلایه رهبر انقلاب در #سخنرانی_نوروزی از #مجلس بیش از اینکه بازخوانی گذشته باشد، چراغ راه انتخابات سال آتی است. مجلسی که تحت تاثیر #تقی‌_زاده‌های زمان تشکیل و اداره شود، نمی‌توان انتظار اقدام موثر علیه #آمریکا داشت.

 • جناب #حسن_روحانی در آخرین جلسه هیات دولت در سال ٩٧ با پذیرش گذشت سالی سخت بر مردم، بیان کرده است: «هر چه لعنت دارید به #آمریکا بفرستید که این شرایط را برای کشور بوجود آورد.» اما جناب رئیس‌جمهور مردم با جریان #غربگرا که با تئوری کلید آمریکایی‌ها را بزک کردند، چه باید کنند؟

 • جناب آخوندی که در مراسم تجلیل از شهردار #برازجان حضور داشتی و شاهد تحقیر #پاکبان‌های شریف بودی. آیا نمی‌دانستی مکتب #اسلام برای انسان، بماهو انسان، کرامت ذاتی قائل شده است و مهم‌ترین معیار و مبنای کرامت اکتسابی را نیز بر پایه تقوا و ایمان گذاشته و نه پست و مقام؟

 • جناب #رئیسی انتصاب شما در #قوه_قضائیه نه تنها موجی از امید اجتماعی را برای بسط #عدالت مورد انتظار در #گام_دوم_انقلاب ایجاد کرده است، بلکه فرصت مغتنمی در راستای چشاندن طعم خدمتی است که می‌تواند ظرفیتی برای اقبال اجتماعی به جریان درون‌زا در آینده باشد.

 • #فرهیختگان در پایان دوره تقریبا ۱۰ساله ریاست آیت‌الله آملی‌لاریجانی و در آستانه شروع دوره ریاست آیت‌الله #رئیسی بر دستگاه قضا با کارشناسان، اساتید دانشگاه و حقوقدانان مطرح کشور درباره دوره آینده، فرصت‌ها و چالش‌ها و اقدامات ضروری برای #قوه_قضائیه به گفت‌وگو نشسته است.

 • اینکه در میدان #جنگ_اقتصادی برخی صرفا با هدف تخریب #دولت، توزیع کالاهای اساسی با کارت هوشمند را با الفاظی همچون بازگشت به دوران #کوپن به تمسخر نشسته‌اند، حاکی از عدم فهم اولویت‌ها و درک شرایط جنگی است.