• در ماجرای سیل و زلزله و اخیرا بلای #کرونا، ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان، مشغول انواع خدمت به آسیب‌دیدگان و محرومان بوده و هستند. #شستا که بسیار ثروتمندتر از ستاد اجرایی ست، در کجای معادله‌ی خدمت‌رسانی به محرومان و آسیب‌دیدگان قرار دارد و با آن‌همه پول و ثروت چه می‌کند؟

 • امثال آقای تاجزاده نسبت به #سپاه_پاسداران نقد ندارند. (که اگر نقد داشتند، کنشی پسندیده بود. نقد بستر تعالی اجتماعی ست) آنها با سپاه دشمنی دارند. خوب حالا دشمنی هم داشته باشند، به خودشان مربوط است. اما چرا با آمریکا که دشمن قسم‌خورده‌ی #ایران و سپاه است در یک جبهه قرار می‌گیرند؟

 • چقدر زمزمه‌ی این آیه: «و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی‌ الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین» در روزگار عسرت و در هنگامه‌‌هایی سرشار از بلا و ابتلا، آرامش بخش است، نوری از امید بر انسان می‌تابد و جان‌های زخم خورده را با بشارتی عظیم التیام می‌بخشد.
  #ThePromisedSaviour

 • با توام میکده را رونق دیرین داده
  ای جهان‌ات به جهان خسرو شیرین داده

  صبر دل رفته و ما سوته‌دلان سرگردان
  سوی ما آینه را آینه را برگردان

  تکه‌ای از مثنوی #انتظار یادگار سالیانی پیش.
  #و_سلام_بر_امام_عشق_و_عدالت
  #ThePromisedSaviour

 • شهید سید #مرتضی_آوینی در وادی سلوکی پیوسته می‌زیست. از «بودن» گسسته و با «شدن» درپیوسته بود. در ساحت عرفان فردی و اجتماعی، منازلی خجسته را رفته بود. نگاهی حکیمانه داشت. در درک سرشت #سینما به استقرار رسیده بود اما در نقد #فیلم هنوز منازلی باقی داشت.
  سالروز شهادت‌اش گرامی باد.

 • سال ۶۶ با #شهیدصیادشیرازی دوست شدم. آخرین بار،دو ماه پیش از شهادت‌‌اش ایشان را دیدم. در همه‌ی ۱۲ سالی که ارتباط دوستانه‌ی ما برقرار بود، چند ویژگی را در آن شهید عزیز برجسته می‌دیدم: ایمانی استوار، اخلاصی مثال‌زدنی، صداقتی رشک‌انگیز، عشقی باشکوه به ایران و انقلاب و تواضعی زلال.

 • باید از افراد #لجوج و یک‌دنده که از قضا دارای #قدرت هستند، هراس داشت. این افراد هماره بر رای و نظر باطل خود پای می‌فشارند و بر هر راه درست و هر سخن خیر‌خواهانه‌‌ای که به سود خودشان و خلق است، چشم و گوش می‌بندند. چنین کسان، با اشتیاق به سوی پرتگاه‌های مرگ می‌دوند.
  #کرونا

 • سال‌هاست سینمای غرب برای‌مان روایت می‌کند که دزدان‌دریایی مشتی اراذل‌ بوده‌اند که با نیروی دریایی حکومت‌های اروپایی، تار و مار شده‌اند. در ماجرای #کرونا و راهزنی‌های دول غربی از یکدیگر دریافتیم که همه آن روایت‌ها (مثل دیگر فیلم‌های‌شان) دروغ بوده‌ است. خودشان دزد دریایی بوده‌اند.

 • در تنگنای حیرتم از «نخوت» رقیب
  یارب مباد آن که «گدا» معتبر شود
  #حضرت_حافظ

 • تصحیح: جاهل یا خائن.

 • چند دهه است (بویژه از زمان بی‌خاصیت شدن سازمان ملل) متفکران اجتماعی و سیاسی و بویژه استراتژیست‌ها از ضرورت نظمی نوین برای جهان سخن می‌گویند. ویروس #کرونا یک #آنتی_تز (علیه وضع موجود) و برای تحقق یک #سوپراستراتژی‌ ست.
  این روزها ذهن من درگیر ماهیت #سنتزی‌ ست که در راه است.

 • خونسردی مقامات آمریکا نسبت به شمار زیاد آمریکایی‌هایی که به #ویروس_کرونا مبتلا می‌شوند و و مرگ رو به تزاید آنها چگونه قابل تفسیر است؟ آیا واقعا نظام درمانی کشور ثروتمند آمریکا اینقدر سست است یا موضوع دیگری در پس پرده است؟
  در چنین شرایطی، چرا آمریکا مرتب ایران را تهدید می‌کند؟..

 • متن کامل سخنرانی آقای روحانی در جلسه دولت (۱۳ فروردین) را خواندم. دریغ از یک کلمه تشکر از خیل عظیم نیروهای مردمی، جهادی و خیریه‌ها که در زمینه‌ی ضدعفونی کردن معابر، تهیه و توزیع بسته‌های بهداشتی میان مردم ، رسیدگی به سالمندان و محرومان و … شبانه روز در حال خدمت‌اند
  #ویروس_کرونا

 • تاریخ زندگی انسان چندین سرفصل مهم داشته. مثلا، پیش و پس از آتش. قبل و بعد از فلز. … قبل و پس از صنعت چاپ. … پیش از کامپیوتر و فضای مجازی، پس از آن. حالا جهان در آستانه یک سرفصل دیگر است: پیش از #ویروس_کرونا پس از کرونا. این سرفصل، البته کوه یخی ست، که بخش اعظم آن زیر آب است.

 • و شگفت آنکه، میلاد حضرت حسین، حضرت سجاد و حضرت عباس در ماه شعبان و شهادت هر سه بزرگوار در ماه محرم است. و شگفت‌تر آنکه، میلاد #حضرت_مهدی عج در ماه شعبان و قیام آن حضرت (بنابر روایات صحیح) در ماه محرم و روز عاشوراست.
  ۲ و پایانی

 • آندری گرومیکو نزدیک به سه دهه وزیر خارجه اتحاد شوروی بود. از بس از حق وتو استفاده کرده بود که در جهان سیاست به آقای «نه» مشهور شده بود. حالا حکایت وزارت امورخارجه فشل ایران است.(دیروز و امروز هم ندارد.)همیشه منفعل است و دائم دروغ‌های دشمنان را تکذیب می‌کند. شده است #وزارت_تکذیب.

 • امروز و به مناسبت عید #جمهوری‌اسلامی مسوولان و حاکمان، بیش از هر زمان باید به خود متذکر شوند که نقد و انتقاد سازنده، یکی از موتورهای پیشران این نظام برای حرکت به سوی آفاق روشن است. و هر اقدامی برای بستن این راه، مخالفت با بنیاد معرفتی جمهوری اسلامی ست.

 • همانطور که #غربزدگی بر #غرب_لیسی شرافت دارد، #خودتحقیری هم، بر #خودتخریبی فضیلت و برتری دارد. در غربزدگی، اندیشه در اسارت است. در غرب‌لیسی، بجز اندیشه، احساس و عاطفه هم اسیرند. خودتحقیری یک بیماری روحی، ناشی از عدم‌خودباوری ست. اما خودتخریبی شورش بر انسانیت انسان است.

 • تا پیش از افزایش تاسف‌بار آمار مبتلایان و قربانیان #کرونا در جهان #کاپیتالیسم، گردان تخریب روحیه‌ی ملی، از هر ابزار زنگ‌زده‌ای علیه کشور استفاده می‌کرد. اما اکنون، و بویژه با جنایت‌هایی که در آن کشورها علیه سالمندان می‌شود، انگار لال به دنیا آمده باشند، روزه‌ی مرگ گرفته‌اند.

 • چشم‌ها از هیبت چشمم، به پیچ و تاب بود
  محو چشمم چشم‌ها و چشم من بر آب بود

  چشم گفتم چشم دادم چشم پوشیدم ز آب
  من سراپا چشم و چشمم جانب ارباب بود
  زنده یاد ژولیده نیشابوری

 • در روزگار جدید، هیچ پدیده‌ای (حتی دو جنگ جهانی) به اندازه #کرونا محیط دربرگیری (کشورها و مردم در مقیاس جهانی) نداشته است. این حجم از ترس و نگرانی را پدید نیاورده، این موج گرایش به دعا و توجه به خداوند را باعث نگشته. و … کرونا برنامه #دیگران است، اما برنامه خدا فوق برنامه‌هاست.

 • یکی از بهترین، لطیف‌ترین، حماسی‌ترین، شاعرانه‌ترین و مادرانه‌ترین تصاویری که در این سال‌ها دیده‌ام.
  #مادرانه
  #فرشتگان_سلامت

 • می‌دانم که اگر عکس زیبا و خندان‌ات را بگذارم و بگویم: سردار! روزت مبارک، گویی به شهیدان: باقری، همت، باکری، خرازی، زین‌الدین، هاشمی، بابایی، فلاحی، فکوری، صیادشیرازی، رئیس‌علی و عباس‌میرزا، امامقلی‌خان، سورنا، آریوبرزن و همه پاسداران ایران‌زمین (در طول تاریخ) شادباش گفته‌ام.

 • ما مسلمان هستیم و به پیروی از پیامبر رحمت حضرت محمد(ص) دامنه دعای‌مان برای خلق باید جهانی باشد. پس، در این بلیه‌ی پربلای #کرونا به دعای آن رسول مهر تمسک می‌جوییم و با خلوص و از ژرفای دل می‌گوییم: #اللهم_اشف_کل_مریض.

 • برخی، ساعت فکر و تصمیمات‌شان را در موضوع #کرونا با بوریس جانسون تنظیم کرده بودند. او اول بی‌خیال بود، اینها هم بی‌خیال، او سخت گرفت، اینها هم یادشان افتاد که باید سخت بگیرند.
  بر فرض که حافظه‌ی مردم ضعیف باشد(که هست) و این موضوع را فراموش کنند، اما تاریخ هرگز از یاد نمی‌برد.

 • وقتی که باورمان به توحید و نبوت و معاد و عدل و امامت، مطلقا مبتنی بر پذیرش عقلانی‌ست و تداوم این باور هم، بر پایه‌ی عقلانیت است، چرا باید از افراد، جریان‌های سیاسی و حزبی، دستگاه‌های دولتی و حکومتی و … متصلبانه، غیرعقلانی و با تعصبی کور دفاع کنیم؟ داوری با عقل است، نه با احساس.

 • اگر با نگاهی #اشراقی، زندگی انسان را بر زمین، به فیلمنامه‌ای سه پرده‌ای تشبیه کنیم، پرده‌بندی‌مان چنین می‌شود: از آغاز تا عاشورا، از عاشورا تا ظهور امام مهدی‌عج، از دوران ظهور به بعد. در این پرده‌بندی، پرده سوم پایان خوش دارد: پیروزی حق و عدالت.
  زندگی انسان پایان باز و تلخ ندارد

 • پیشنهاد آقای دلاوری بسیار خوب است. و کاش آقایان قالیباف و حناچی آن را بپذیرند.
  این عادت خیلی بدی ست که مسائل را مبهم و استخوان لای زخم بگذاریم و افکار عمومی را گیج و متحیر.

 • به پسران و دختران جوانم که هنوز کتاب ارزشمند #خورشیدمغرب نوشته‌ی استاد ارجمند و ژرف‌اندیش آقای #محمدرضا_حکیمی را نخوانده‌اند توصیه می‌کنم حتما آن را بخوانند. بی‌گمان یکی از بهترین و عالمانه‌ترین کتاب‌هایی ست که در باره حضرت #مهدی_عج نوشته شده است.
  #ThePromisedSaviour

 • این دستور آقای رئیسی خطاب به دادستان‌ها و قضات خیلی به دلم نشست: «مراقبت کنید جامعه به #کرونا‌های مجرمانه مبتلا نشود. بعد از شناسایی مبتلایان به کروناهای اقتصادی، اخلاقی و اجتماعی، اول مراقب باشید خودتان مبتلا نشوید، سپس علت یابی کنید و برای درمان حکم صادر کنید.»

 • هفته وحدت بود. سال ۶۶. از #شهیدصیادشیرازی دعوت کردم به مناسبت میلاد حضرت محمدص
  در دبیرستانی که تدریس می‌کنم برای دانش‌آموزان سخن بگوید. پذیرفت. بچه‌ها اول بی‌حوصله نشان دادند. کم‌کم، شوق شنیدن، سپس بر زمین نشستند و تا پایان سراپاگوش شدند.
  #مغناطیس_وجودی شهید صیاد بسیار قوی بود.

 • به‌خدا ایراد اصلی سریال #پایتخت۶ تقلید از یکی دو سکانس از فیلمفارسی پیش از انقلاب نیست. جهان محتوایی پایتخت و نگاه آن به #انسان، #فرهنگ و #اخلاق مسموم است.

  سکانس آخر #آژانس_شیشه‌ای، مشابه سکانس پایانی «در امتداد شب» است. اما از ارزش‌های آن نمی‌کاهد. چون ذات «آژانس» درست است.

 • مساله این نیست که متخصصان برای تداوم مبارزه با #کرونا چه نظری دارند. موضوع «من» هستم و خواست«من» و اراده «من». «من» اختیار دارم و قدرت.«من» دوست داشتم و جلوی قرنطینه را گرفتم. وقتی فغان متخصصان به هوا رفت، «من» دستور قرنطینه دادم. اکنون هم، «من» می‌گویم کشور چه باید بکند. «من».

 • هر اثر نمایشی، ولو به ظاهر خنثی و بی‌رگ و پی، واجد یک منظومه‌ی معرفتی ست. این منظومه می‌تواند برکشنده و تعالی‌دهنده باشد، یا کاهنده و به‌ زیر کشنده. سریال #پایتخت را با این شاخصه‌ باید سنجید که آیا تعالی می‌بخشد یا ابتذال می‌پراکند. جدل در باره کپی از چند سکانس، آدرس غلط است.

 • مذهب ظاهر، درون‌مایه‌ی ضد فرهنگی و ضد اخلاقی #پایتخت را نمی‌بیند اما به خاطر یکی دو سکانس که از فیلمفارسی پیش از انقلاب کپی شده، فریادش بلند است.
  مذهب ظاهر، یک تهدید جدی و قدیمی برای معرفت دینی و نیز یکی از مشکلات جامعه‌ در حوزه‌ی اخلاق و فرهنگ فردی و اجتماعی ست.

 • «سپردن کار به‌ دست جاهل و خائن نتیجه‌اش یکی‌ست.»
  یکی از مصادیق این فرمایش معصوم علیه‌السلام، این روزها برجستگی خاصی دارد.

 • منطقا از آقای مهران مدیری نباید توقع داشت که از راهبردها و حساسیت‌های کشور در حوزه سیاست خارجی آگاهی داشته باشد. اما آیا در شبکه‌ی نسیم کسی پیدا نمی‌شد تا جمله‌ی نامناسب و هزینه‌زای او نسبت به یاسر عرفات را اصلاح کند؟
  #دورهمی
  #یاسرعرفات

 • پدرم می‌گوید: «از سولماز بگذر، که رنج می‌آورد.»
  مادرم گریه می‌کند: «از سولماز بگذر که مرگ می‌آورد.»
  خواهرهایم به من نگاه می‌کنند، با خشم، که ذلیل دختری شده‌ام.
  آه سولماز … اینها چه می‌دانند که عاشق سولماز بودن چه درد شیرینی ست.
  #آتش_بدون_دود
  #نادرابراهیمی
  #سولماز
  #گالان‌اوجا

 • گروهی #سیاست‌ورز و #سیاست‌مرد‌ اند، و شماری #سیاست‌مرگ. در گستره‌ی تاریخ زیست بشر، سیاست‌مردان اندک‌ بوده‌اند و سیاست‌مرگان بی‌شمار.
  عاقلان تفاوت سرشتین میان این دو و نمونه‌های امروزین و تاریخی‌اش را به‌درستی می‌دانند.

 • توصیف یک پزشک آمریکایی از شرایط کار در بیمارستان و نحوه‌ی برخورد مردم با کادر پزشکی.

  سربازخبرنگاران bbc و … بر این موارد چشم می‌بندند، همانطور که رفتار مدنی مردم ایران را نادیده می‌گیرند. و #غرب_لیسان داخلی، هنوز در وصف اخلاق در غرب مدیحه‌ها می‌سرایند.
  #غرب_بدون_روتوش

 • دوست ارجمند و فاضل‌ام آقای محسن مهاجرانی (معاون اسبق سیما) این پیام زیبا را برایم فرستاده‌اند: دو ماه شگفت قمری: ماه #شعبان مشحون از ولادت معصومین است و هیچ شهادتی در آن رخ نداده است. ماه #محرم ماه #شهادت است و هیچ ولادتی در آن نیست.
  #رشتو ۱

 • جناب فرزند شهید مطهری! این موضوع را از این زاویه هم می‌شود دید: از زمانی که مردم فهمیدند که چند ده تن از نمایندگان مجلس دهم دارای فساد هستند، این مجلس را نفرین کردند. به همین دلیل، با بلای #کرونا این مجلس تعطیل شد تا فاسدان نتوانند این مدت باقی مانده را به خانه ملت بروند.

 • امروز یکی از اعیاد ملی‌ست. میوه‌ی بیش از یک قرن مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی، در قالب رای بالای ملت به #جمهوری‌اسلامی به بار نشست. مسیر سخت و صعبی در این ۴۱ سال طی شده. دستاوردها بزرگ و شگفت‌اند. اما هنوز در اجرای #عدالت_اجتماعی آنگونه که توقع می‌رفت، موفق نبوده‌ایم.

 • اهدای کیت‌های تشخیص #ویروس_کرونا به مروم آمریکا، یعنی مردم ایران پیرو آن امامی هستند که در جنگ صفین حاضر نشد دسترسی دشمن را به آب، مسدود کند. همان دشمنی که آب را بر او و سپاه‌اش تحریم کرده بود.
  #ایران

 • آقای بنی‌صدر که فرمانده‌ کل‌قوا بود، در برابر کسانی‌که بر مقاومت در برابر پیش‌روی ارتش بعث تاکید می‌کردند، می‌گفت: لازم است زمین بدهیم و زمان بخریم تا شرایط دفاع فراهم شود.
  آقای روحانی در برابر شیوع #کرونا زمان داد، اما (احتمالا) نمی‌دانست فقط برای مردم و کشور خسارت می‌خرد.

 • آقای عباس عبدی طی یادداشتی که در کانال‌اش منتشر کرده، در باره علت کوتاهی آقای روحانی در اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه برای کنترل شیوع #کرونا، نکته‌ای را مطرح کرده که اگر درست باشد، کارشناسان حقوقی و اجتماعی باید علیه رئیس‌جمهور شکوائیه‌ تنظیم کنند تا پس از حل بحران به آن رسیدگی شود.

 • روز به روز، باورم بیشتر می‌شود که پروژه #کرونا یک مانور و آزمایش برای تحقق فرآیندی در مناسبات آینده است و بناست در پرتو نتایج آن، شکل‌جدیدی از ترتیبات و مولفه‌های قدرت و نیز، کنترل و مدیریت بر جهان شکل بگیرد.
  کرونا، یک تاکتیک است برای محقق شدن یک #سوپراستراتژی.

 • به این ویدئو دقت کنید. بخش اول ۲۹ اسفند است. زمانی که #انگلیس به ایمنی گله‌ای اعتقاد داشت. بخش دوم ۶ فروردین. زمان سختگیری انگلیس. وقتی می‌گوییم آقای #روحانی چشم و گوش‌اش فقط به #غرب است، ماله‌کش‌ها، چاپلوسان و #غرب‌لیسان، توپخانه ناسزا و تخریب خود را با آتشی پرحجم روشن می‌کنند.

 • به #سپاه_پاسداران نقدهایی وارد است. نقدهایی به شدت درست و نقدهایی نادرست. با این همه و سرجمع، سپاه هنوز هم یک نعمت انقلابی و ملی‌ست و جمله امام هنوز جاری‌ست: اگر سپاه نبود، کشور هم نبود.
  یکی از حجت‌های جمله امام #سردارشهید_قاسم_سلیمانی ست.
  میلاد امام حسین و روز پاسدار خجسته باد

 • یک ویدئوی زیبا از باغ سیب‌های سرخ، که تصویربردارش را نمی‌دانم کیست.
  تقدیم به #فرشتگان_سپید_پوش_سلامت که در بلای #کرونا، جهادی جانانه دارند برای سلامتی مردم وطن.
  اگر یکی از چشمان خود را ببندید، این ویدئو را به شکل سه بعدی تماشا خواهید کرد.