• سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/28 ساعت 22:13

  این آشفته بازار صنعت خودرو و این بازی سه سر باخت مصرف کننده و تولیدکننده و قطعه ساز ، بیانگر این نکته است که فراتر از همه شعارها و ژست‌های تو خالی خودکفایی و داخلی سازی، صنعت خودرو پس از صنعت نفت بیشترین ضربه را از تحریم‌های اقتصادی خورده است و نایی برای سرپا ایستادن ندارد .

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/28 ساعت 09:46

  وقتى در اقتصاد قدرت خرید تقاضا به اندازه افزایش هزینه عرضه رشد پیدا نکند، شرایطى پیش میاید که مثلا به گفته یکى از مسوولین از ٧٠٠ رستوران تهران ١٨٠ رستوران درخواست ابطال مجوز داده اند. یک «رکودتورمى» کامل که «رکود» آن ناشى از کاهش شدید تقاضاست و «تورم» آن ناشى از جهش ارزى اخیر.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/27 ساعت 20:21

  اقتصاد ایران در آستانه یک رکود تقاضا قابل توجه است. تقاضای کل و پس انداز کل به دلیل کاهش قابل توجه قدرت خرید و افزایش شکاف بین درآمد و هزینه خانوار به شدت کاهش پیدا کرده است. به نظر من رکود تقاضا در اکثر عرصه‌های خدماتی و کالایی قابل مشاهده است و این شرایط فعلا ادامه دار است.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/24 ساعت 22:13

  اقتصاد ایران در طى چند دهه گذشته بین دو بیمارى رکودتورمى و هلندى همچون پاندول در نوسان بوده است. با کاهش شدید درآمد نفتى دچار بیمارى رکودتورمى و با افزایش درآمد نفتى دچار بیمارى هلندى شده است. بدیهى است که مشکل ایران در همه این سالها نفت نبوده، بلکه عقل استفاده از نفت بوده است!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/15 ساعت 21:27

  این روزهاى جشنواره من را یاد دوران جوانى اولم مى‌ندازه. امروز یاد سال ٧٩ افتادم که یه روز ساعت ٤ صبح رفتیم صف در سینما مرکزی میدان انقلاب براى سانس ساعت ۱۲ ظهر «سگ کشى» بهرام بیضایى.از شدت سرما توى پیت حلبى آتیش روشن کردیم و توى اون صف رفاقت هایى شکل گرفت که تا سالها ادامه داشت.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/14 ساعت 22:02

  اثر «اینستکس» بر روى قیمت ارز مطابق پیش بینى‌ها همینقدر محدود بود؛ اثر تصویب احتمالى FATF بر قیمت ارز هم همینقدر محدود خواهد بود. تا فشار تحریم‌ها پابرجاست، این تحولات مُسکن هایى کوتاه مدت است. هرچند که حتى رفع تحریم‌ها هم، در بلندمدت نمى تواند از افزایش قیمت ارز جلوگیرى کند.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/13 ساعت 22:13

  - با کارت ملى و صف گوشت ارزانتر بگیرید. - با کارت ملى و صف دلار ارزانتر بگیرید. - با کارت ملى و صف بنزین ارزانتر بگیرید. - با کارت ملى و صف خودرو ارزانتر بگیرید. وظیفه هر دولتى حفظ کرامت شهروندان یک کشور است و من نگران کرامت و غرورى هستم که زیر فشار بى تدبیرى‌ها له مى شود!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/13 ساعت 14:36

  میانگین نرخ رشد اقتصادى ایران در چهل سال پس از انقلاب تنها ٢.٥ ٪ و میانگین نرخ تورم ٢١٪ بوده است. این در حالى است که تنها در دهه چهل شمسى، میانگین نرخ رشد اقتصادى ایران ١٢٪ و میانگین تورم فقط ١.٥٪ بوده است. در چهل سالگى انقلاب از دلایل این ایستایى اقتصاد باید بیشتر گفت.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/10 ساعت 10:56

  دولت در بودجه ۹۸ قرار است ۷۲ هزار میلیارد تومان به دو صندوق تقریبا ورشکسته بازنشستگی کل کشور و تامین اجتماعی نیروهای مسلح پول بدهد تا حقوق بازنشسته هایشان را بدهند! ۱۰ هزار میلیارد تومان بیشتر از کل بودجه عمرانی پیش بینی شده ! هزینه «حفظ وضع موجود» در حال بلعیدن کل بودجه است!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/08 ساعت 19:51

  خیلی شبیه به خودمون باختیم و این تصویر به نظرم دقیقا بهترین تفاوت بین ما و اونهاست ! ما همیشه عصبی ، همیشه معترض ، همیشه احساس مورد ظلم قرار گرفتن و همیشه باید با خشم حق خودمان را گرفتن ، اونها تلاش تا آخرین نفس ، صبر ، استفاده از کمترین فرصت‌ها ! #تیم_ملی #ایران_ژاپن

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/06 ساعت 23:52

  یعنی یه ویژگی منحصر بفرد دیگه، تخریب مفاهیم و واژه‌های بدیهی است؛ مثل همون سازمان حمایت همزمان از مصرف کننده و تولیدکننده. جدیدترینش این مناطق «آزاد» تجاری است که طبق بخشنامه تازه گمرک، واردات ۱۴۰۰ قلم کالا به این مناطق «ممنوع» شده. واردات کالا به مناطق «آزاد» «ممنوع» است!کات !

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/04 ساعت 16:18

  بر اساس یک مدل فرکتالی، سیستم و ویژگى هاى مدیریتى دولتى در هر بخش و سازمان دولتى در هر کجاى کشور، دقیقا مشابه سیستم و ویژگى هاى مدیریت دولتى کلان در سطح کشور است ! همانقدر ناکارآمد ، همانقدر ایستا، همان قدر اتوبوسى ، همانقدر نگاه از بالا به پایین و همانقدر ضد توسعه‌ای!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/02 ساعت 23:30

  گفتگوی ویژه خبری شبکه دو، یه برنامه درباره فرار مالیاتی پزشکان گذاشته، دو مهمان برنامه و مهمان تلفنی و مجری الان بیست دقیقه است همه دارند با هم داد می‌زنند … ! :-))))

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/02 ساعت 09:40

  زیان انباشته دو خودروساز اصلى کشور به ١١ هزار میلیارد تومان رسیده است ! این نتیجه طبیعى چند دهه مدیریت دولتى بر این دو شرکت علیرغم خصوصى سازى هاى ظاهرى، حمایت هاى تعرفه اى با ممنوعیت حضور رقباى خارجى، کشتن روحیه رقابت پذیرى در صنعت خودرو و دخالت هاى فراگیر قیمتى و مدیریتى است .

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/01 ساعت 13:55

  مراحل واکنش دولتها در ایران در هر افزایش قیمتی برای بنزین، خودرو، دلار و غیره کاملا یکسان و قابل پیش بینی است: - انکار لزوم افزایش قیمت - تلاش برای سرکوب قیمت - ناتوانی در سرکوب قیمت - ایجاد یک نظام چند نرخی - فساد در نظام چند نرخی - اجبار به آزادسازی قیمت - سرکوب دوباره قیمت

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/29 ساعت 22:34

  میلتون فریدمن در کتاب « آزادى و سرمایه‌داری» جمله‌ای داره که به نظر من به اندازه کل تاریخ توسعه اعتبار دارد : «اگر در یک کشور قدرت سیاسی از قدرت اقتصادی جدا شود، پس از آن آزادی متولد می‌شود.» یعنی در تجمیع قدرت سیاسی و قدرت اقتصادی و رسانه‌ای، فضایی برای شکل‌گیری آزادی نیست .

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/28 ساعت 20:38

  در این مملکت حیدرى- نعمتى که هر پدیده اجتماعى و سیاسى و فرهنگى به یک جنگ بین اینورى‌ها و اونورى‌ها تبدیل میشود، حالا کارلوس کیروش موضوع جنگ تازه شده است. من با اینکه هیچ وقت از #کیروش خوشم نیومده، اما حتما او را به مافیا فساد و دلالى که رنگ وطن پرستى به خودش مى زند ترجیح مى دهم!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/27 ساعت 17:39

  آسمان یک عصر کاملا معمولی در تهران !! ؛-) غروب پنجشنبه ۲۷ دی ماه ۹۷

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/26 ساعت 22:30

  این جنبش جلیقه زردهاى پاریس خیلى خوبند! در طى هفته از دوشنبه صبح تا جمعه عصر با تعهد کامل براى نظام سرمایه‌دارى کار مى کنند و حقوق از نظام سرمایه‌داری مى گیرند و فقط تعطیلات آخر هفته میریزند تو خیابون، اعتراض مى کنند بر علیه نظام سرمایه‌دارى و دولت ماکرون و غیره !

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/23 ساعت 10:53

  موسسه بامداد در نظر دارد براى هفتمین سال پیاپى،در اسفند ماه سمینار تحلیل و بررسى چشم انداز اقتصاد ایران و جهان در سال ١٣٩٨ را با حضور برخى از اقتصاددانان برجسته کشور برگزار نماید. شما اگر یک فعال یا علاقمند به موضوعات اقتصادى هستید،مهمترین سوال «اقتصادى» تان براى سال آینده چیست؟

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/22 ساعت 22:43

  رویترز می‌گوید صادرات نفت ایران علیرغم معافیت موقت هشت کشور برای خرید نفت ایران،در ماه دسامبر به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده است. این کمترین میزان صادرات نفت ایران پس از جنگ ایران و عراق و حتی نسبت به دوره قبلی تحریمها است. آیا زنگ خطر جدی برای اقتصاد ایران به صدا در نیامده است؟

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/22 ساعت 18:06

  برای همه آنهایی که پای هر نوشته اقتصادی می‌نویسند«یه کم امید بدید»: دوستِ من! اگر در شرایطی که اقتصاد در رکود تورمی است،تحریم‌ها به اوج رسیده، ارز جهش داشته و بحران هایی همچون بانکی و بیکاری فراگیر است، دنبال پمپاژ امیدید، صفحه یک روانپزشک را دنبال کنید،نه یک کارشناس اقتصادی را!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/22 ساعت 00:10

  ما دقیقا چهل سال است که به همه دختران و زنان این سرزمین که دو دانگ صدایى داشته اند و آواز مى خوانده اند مدیون هستیم، که آنها از یکى از طبیعى‌ترین و بدیهى‌ترین حقوق هر انسانى در جهان محروم بوده اند. پ.ن.:من این خانم را نمى شناسم و فکر مى کنم آوازى در گوشه بیداد دستگاه همایون است.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/17 ساعت 22:18

  من نمى دانم این فرهنگِ حاضرى‌خوری،این فرهنگِ تعطیل کردن قوه تفکر و تحقیق،این فرهنگِ در طلب نسخه طلایی بودن و این فرهنگ نپذیرفتن مسوولیت تصمیم هایمان، از کِی اینچنین در ما رسوخ کرده است. برای موفقیت اقتصادی هم هیچ نسخه شفابخشی جز تفکر، تصمیم گرفتن و پذیرفتن اشتباهاتمان نمی‌شناسم!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/17 ساعت 09:35

  پس از هر دوره رونق،یک دوره رکود پدیدار میشود.این یک اصل اقتصادى در جهان شده است. در آمریکا پس از رکود سال ٢٠٠٨ نزدیک به ١٢٠ ماه است که اقتصاد وارد رونق شده و این طولانى‌ترین دوره رونق از سال ١٨٧٥م است، در نتیجه آغاز یک دوره رکود تازه بسیار محتمل است.حالا یا در ٢٠١٩ یا در ٢٠٢٠ !

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/29 ساعت 20:08

  قیمت یک لیتر بنزین در ایران ۸ سنت و در پاکستان ۷۵ سنت است. اگر یک نفر با یک وانت نیسان روزانه ۱۰۰۰ لیتر بنزین به پاکستان قاچاق کند، با دلار ۱۳۰۰۰ تومانی یعنی روزانه ۸/۵ میلیون تومان و در ماه ۲۶۰ میلیون تومان سود! این نتیجه عدم توجه به ساده‌ترین اصول اقتصادی به دلایل سیاسی است!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/28 ساعت 17:29

  امروز ساعت ۳:۲۰ از یک پزشک وقت داشتیم و ساعت ۵:۱۵ نوبت ما شد! خواستم از پزشک‌های محترم درخواست کنم لطفا با در نظر گرفتن همه شرایط و احتمالات به اون بدبخت هایی که بیرون نشستند وقت بدید که اونها هم وقت شون به اندازه شما ارزش داره و ممکنه که وقت شون هم خیلی گران‌تر از وقت شما باشه!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/27 ساعت 22:08

  اقتصاد ایران براى خروج از این همه مشکل و فشار اقتصادى، در کوتاه مدت «هیچ» راهی جزء رفع تحریم هاى اقتصادى و در بلندمدت «هیچ» راهی جزء قرار گرفتن در مدارهاى بین المللى و باز کردن درهاى کشور بر روى جهان ندارد. این یک فکت اقتصادى و تجربه جهانى، فارغ از خوشایند سیاسى من و شماست !

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/26 ساعت 14:05

  این روزها بیشتر از همیشه به دلیل نزدیکی به سمینار سالیانه موسسه بامداد، ذهنم درگیر اقتصاد ایران در سال آینده است. فقط این را بگویم که فرایند نگاه به آینده را باید اساساً تغییر داد. برنامه ریزی هاى یک ساله و سه ساله و پنج ساله را باید دور بریزیم و «هوشمندى» را جایگزینش کنیم.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/23 ساعت 19:50

  این اصرار عجیب دولت به توزیع #دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی مثل گوشت و مرغ در حالی که نتوانسته جلوی افزایش قیمت را بگیرد و‌ تنها به فساد گسترده منجر شده است، نشانه مهمی است که سیاستمدارها در ایران به اقتصاددان‌ها نیازی ندارد. پوپولیسم ریشه عقلانیت را خشکانده است !

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/15 ساعت 14:22

  سیاست سرکوب تقاضای ارزی بانک مرکزی و اعمال کنترل شدید بر هرگونه تقاضای ارز همچون واردات، هرچند در کوتاه مدت منجر به توقف افزایش قیمت ارز شده اما کشور را در آستانه بحران کمبود کالا قرار داده است! یکی از چالش‌های قابل پیش بینی در ماههای بعد کمبود کالا در بخش‌های مختلف اقتصادی است.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/14 ساعت 11:00

  در حالى در چهار دهه گذشته متوسط نرخ رشد اقتصادى ایران فقط ٢.٥٪ بوده است که در همین بازه چهل ساله، متوسط نرخ رشد اقتصادى سالیانه پاکستان ٤.٨٪، هند ٧.٢٪ ، ترکیه ٦.٥٪ ، امارات ٥ ٪ ، مالزى ٥.٤٪ و کره جنوبى ٦.٨٪ بوده است. آمارها خود سخن مى گویند … ! منبع : http://tradingeconomics.com

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/13 ساعت 19:05

  دارم فکر میکنم در طی حداقل چهار سال اخیر در هیچ کلاس و سمینار و نشست و جلسه‌ای مستقل از سطح اهمیت و یا سطح مخاطب، حتی یک دقیقه هم تاخیر نداشتیم و اگر هم در موارد نادر پیش آمده حتما از قبل اطلاع داده شده! لطفا ترافیک تهران و سرشلوغی و مهم بودن را برای عدم تعهدمون بهانه نکنیم !

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/10 ساعت 21:40

  یکى از نزدیکانم رفته بوده مطب یه دکتر متخصص و وقت اول را داشته ! نیم ساعت از وقتش میگذره و از منشى مى پرسه دکتر نیومدند؟ منشیه میگه : دکتر اومدند، اما توى اتاقشون خواب هستند و ما نمى تونیم بیدارشون کنیم تا خودشون بیدار بشند . فقط لطفا خیلى صدا نکنید ! این مردم نازنین !!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/09 ساعت 23:58

  در بودجه سال آینده ٨٠ درصد هزینه هاى دولت صرف بودجه هاى جارى، شما بخوانید هزینه «حفظ وضع موجود» میشود! دولت ایران متاسفانه سالهاست که نقش خود به عنوان مهمترین سرمایه گذار در حوزه زیربنایى و توسعه کشور را از دست داده و شده است ماشین توزیع پول در جامعه براى بستن صداى این و آن!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/07 ساعت 17:29

  یک خطر جدی برای آنهایی که از جهش قیمت ارز در سال ۹۷ سود برده اند، همانند صادرکنندگان، سرمایه گذاران ارز و طلا و یا واردکنندگانی که قیمت کالاهایشان چند برابر شده است، این است که تصور کنند سال ۹۸ هم همانند سال ۹۷ است. سالی همانند سال ۹۷ از نظر اقتصادی هر چند سال یکبار پیش میاد!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/06 ساعت 22:38

  ایران ، ونزوئلا نمیشود ! نه تورمش چند ده هزار درصد میشود و نه اقتصادش اونطورى میشود و نه سیاستش به این روز و حال میافتد ! هر کشورى مثل یک موجود زنده مختصات و ویژگى هاى منحصربفرد خودش را دارد و به یاد دوران کودکى، در تحلیل هایمان از روى سرمشق سرنوشت بقیه کشورها مشق ننویسم!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/03 ساعت 18:27

  اینهایی که میگفتند افزایش بلیت هواپیما باعث خلوتی شدید فرودگاهها شده و مردم از پرواز محروم شدند، بیان الان ترمینال ۴ فرودگاه مهرآباد را ببینند ! صد رحمت به ایستگاه مترو امام خمینی از نظر شلوغی ! به نظر میاد خیلی زودتر از این حرفها مردم خودشان را با قیمت‌های تازه سازگار کرده‌اند.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/02 ساعت 15:39

  ما در ایران یک سازمان داریم به نام «سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده» ! یعنى در اختلافات بین مصرف کننده‌ها و تولیدکننده‌ها ، هم زمان هم قراره از مصرف کننده حمایت کنه ، هم از تولید کننده ! یعنى مفهوم «حمایت» تسمه تایم پاره کرده از این سطح از خلاقیت !

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/11/01 ساعت 19:00

  در دوره #رکودتورمی سال ۹۸، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بر اساس عوامل مختلفی همچون ساختار تقاضا، ساختار بازار، ساختار درآمد و هزینه، کشش پذیری، نرخ رشد بخش و دیگر عوامل سرنوشت‌های کاملا متفاوتی خواهند داشت. اصل این است که هیچ حکم کلی وجود ندارد و در هر شرایط فرصت هایی وجود دارد.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/30 ساعت 20:20

  هرچه بیشتر درباره اقتصاد سال ٩٨ فکر مى‌کنم،بیشتر به این میرسم که همه مناسبات و متغیرهاى اقتصادی در سال آینده را باید در زیر سایه سنگین بیمارى «#رکودتورمى» تحلیل و پیش بینى کرد. رکودتورمى بیمارى اقتصادى است که در جهان همانند بیمارى وبا ریشه کن شده است،اما ما همچنان گرفتارش هستیم.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/28 ساعت 23:25

  اگر کسى به محمدعلى بهمنى دسترسى داره ازش بپرسه ، آخه استاد ! تو چه دیدی که سالها قبل اینقدر دقیق روزگار ما را در این ترانه تصویر کردى : در این زمانه بی هیاهوی لال پرست خوشا به حال کلاغان قیل و قال پرست چگونه شرح دهم، لحظه لحظه خود را برای این همه ناباور خیال پرست

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/28 ساعت 09:46

  وقتی درباره هوای #تهران صحبت می‌کنیم، حداقل داریم درباره ۴ اقلیم مختلف صحبت می‌کنیم: اقلیم بالای پارک وی و بزرگراه صدر اقلیم بین پارک وی تا همت اقلیم بین همت تا خیابان انقلاب اقلیم پایین خیابان انقلاب مورد داشتیم اقلیم اول برف میومده، توی اقلیم آخر بچه‌ها داشتن آفتاب می‌گرفتند!

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/26 ساعت 23:51

  ترزا مِی به یکی از نروترین نخست‌وزیرهای سالهای اخیر بریتانیا تبدیل شده است. هر نخست‌وزیر دیگری بود بعد از شکست سنگین توافقنامه اتحادیه اروپا در پارلمان حتما استعفا میداد. اما ترزا ماند و به دلیل ضعف حزب کارگر، طرح عدم کفایتش هم رای نیاورد و بازی انتظار #برگزیت همچنان ادامه دارد.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/26 ساعت 13:08

  به دلیل سوء برداشت‌ها و نگرانى از سرنوشت سرمایه شما،من در فضای مجازی مشاوره اقتصادی نمی‌دهم. به دلیل سوء برداشت‌ها و نگرانى از سرنوشت سرمایه شما،من در فضای مجازی مشاوره اقتصادی نمی‌دهم. به دلیل سوء برداشت‌ها و نگرانى از سرنوشت سرمایه شما،من در فضای مجازی مشاوره اقتصادی نمی‌دهم

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/23 ساعت 00:37

  بالا برید و پایین بیایید، فراتر از همه قیل و قال‌ها دکتر بطحایی وزیر آموزش و پرورش با فاصله بهترین وزیر دولت دوم روحانی و با فاصله بهترین وزیر آموزش و پرورشی هست که حداقل من در بیست سال گذشته به یاد دارم. از استدلال‌های او در مبارزه با مافیای کنکور و مشق شب لذت بردم. @sm_bathaei

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/22 ساعت 19:51

  آمارها می‌گویند تولید خودرو در کشور در آذرماه ۷۲ درصد نسبت به آذر پارسال کاهش داشته است! این سطح از رکود، بیانگر آن است که علیرغم همه شعارهای داخلی سازی و خودرو ملی، سطح وابستگی صنعت خودرو به واردات و ارز بسیار فراتر از شعارها بوده که اینگونه در برابر تحریم‌ها ضربه پذیر شده است.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/22 ساعت 13:41

  تفاوت همه پیش بینى‌ها براى سال آینده اقتصاد ایران فقط در عمق رکود است! صندوق بین المللى پول منفى ٣.٦٪ ،بانک جهانى منفى ٣.٧٪ ،مرکز پژوهش هاى مجلس حداقل منفى ٣.٨٪ براى نرخ رشد اقتصادى ایران پیش بینى کرده اند! این یعنى سفره اقتصاد ایران در سال آینده حتما کوچک‌تر از امسال خواهد بود.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/18 ساعت 13:02

  مایکل کوول نویسنده کتاب معروف Trend Following اصطلاحی دارد که با همه وجودم بهش باور دارم: معامله گری یک بازی انتظار است.شما می‌نشینید و منتظر می‌مانید، تا اینکه یک دفعه کلی سود می‌کنید. سودها دفعه‌ای می‌آیند. نکته اصلی این است که در فاصله بین این سودها نباید خیلی زیاد ضرر کنید.

 • سيامك قاسمى   SiamakGhassemi@

  1397/10/17 ساعت 16:34

  قیمت طلا و سکه و دلار در ایران اکثرا با هم حرکت می‌کنند،مگر مواقعی که تغییرات اونس جهانی قابل توجه است. اگر اقتصاد جهانی وارد رکود شود،قیمت اونس جهانی شدیدا بالا می‌رود. در نتیجه در طی ماههای آینده، برای کسانی که علاقمند به خرید دلار هستند، شاید طلا در اولویت بالاتری قرار دارد.