• خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/08 ساعت 16:31

  عمارت فکری با بادگیرهای بلند و زیبا از الگوهای اصیل معماری جنوب در ساحل بندر لنگه است؛ عمارتی قاجاری که توسط عبدالواحد فکری از بازرگانان معروف بندر لنگه ساخته شد.
  #خانه_تاریخی
  #میراث_فرهنگی
  #هرمزگان
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۸۲۲۵۷۵۱۸۹/٪D۸٪AE٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶٪D۹٪۸۷-٪D۹٪۸۱٪DA٪A۹٪D۸٪B۱٪DB٪۸C-٪D۸٪B۹٪D۹٪۸۵٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪D۸٪AA٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۸٪A۷-٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۴٪DA٪AF٪D۹٪۸۸٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۵٪DB٪۸C٪D۹٪۸۴-٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۹٪D۹٪۸۵٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪DB٪۸C-٪D۸٪AC٪D۹٪۸۶٪D۹٪۸۸٪D۸٪A۸…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/08 ساعت 10:40

  تالاب کویری میقان در استان مرکزی،مانند بسیاری از تالاب‌های دیگر اکوسیستمی شگفت‌انگیز برای پذیرایی از پرندگان مهاجر بسیاری است.علاوه بر پرندگان،گونه‌های پستانداران، آرتمیا و انواع جلبک‌ آب شور از دیگر جانداران تالاب و محیط اطراف آن هستند.
  #طبیعتگردی #تالاب #پرنده_نگری #استان_مرکزی

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/07 ساعت 18:53

  چادرشب که در اصطلاح محلی «لاوند» و «چاشو» نامیده می‌شود، دستبافتی ساخته‌شده از نخ‌های ابریشمی و پنبه‌ای با دستگاه بافندگی سنتی چهاروردی و دو‌وردی به نام « پاچال» است. روستای قاسم‌آباد گیلان به عنوان روستای جهانی چادر شب‌بافی به ثبت شورای جهانی صنایع‌دستی رسیده.
  #صنایع_دستی

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/07 ساعت 13:04

  قوشمه از سازهای بادی رایج در خراسان شمالی است و به لحاظ فرهنگی به‌شدت تحت تأثیر فرهنگ خراسان شمالی قرار گرفته. فنون و مهارت ساخت این ساز محلی در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده.
  #میراث_ناملموس
  #موسیقی_سنتی
  #خراسان_شمالی
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۸۲۱۳۷/٪D۹٪۸۶٪D۹٪۸۸٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪B۳٪D۸٪A۷٪D۸٪B۲-٪D۹٪۸۵٪D۸٪AD٪D۹٪۸۴٪DB٪۸C-٪D۹٪۸۲٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۴٪D۹٪۸۵٪D۹٪۸۷-٪D۸٪AF٪D۸٪B۱-٪D۸٪A۲٪DB٪۸C٪DB٪۸C٪D۹٪۸۶٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪B۳٪D۹٪۸۶٪D۸٪AA٪DB٪۸C-٪D۸٪AE٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪D۸٪B۳٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶-٪D۸٪B۴٪D۹٪۸۵٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۴٪DB٪۸C…۱

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/06 ساعت 21:56

  ایسلند فقط در صورتی به گردشگران خارجی مجوز ورود می‌دهد که بتوانند تأثیری بر اقتصاد گردشگری این کشور بگذارند؛ به این ترتیب فقط ثروتمندانی که تمایل به پرداخت هزینه بالا برای گردشگری دارند، اجازه ورود به این کشور اروپایی را پیدا می‌کنند.
  #گردشگری_بین_المللی
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۵۲۲۳۰۷۴/٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪D۸٪B۴٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪DB٪۸C٪D۸٪B۳٪D۹٪۸۴٪D۹٪۸۶٪D۸٪AF-٪D۹٪۸۵٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۸٪B۹٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪D۸٪AE٪D۸٪AA٪D۸٪B۵٪D۸٪A۷٪D۸٪B۵٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۲٪D۹٪۸۵٪D۸٪A۷٪D۸٪A۸٪D۹٪۸۷٪D۸٪AA٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/06 ساعت 16:44

  فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان از کشف ۷ قطعه شیء تاریخی بر اثر بارندگی در شهرستان قلعه گنج خبر داد.
  این اشیا شامل ظرف‌های سفالی، سنگی و همچنین خنجر و اجسام آهنی است.
  #حفاظت_از_میراث_فرهنگی
  #اشیای_تاریخی

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/06 ساعت 11:53

  از حاج‌آقاعلی،تاجر کرمانی که در روزگار ناصرالدین‌شاه می‌زیست، مجموعه‌ای تاریخی شامل بازار،کاروانسرا،مسجد،آب‌انبار و مدرسه در کرمان و عمارتی در روستای قاسم‌آباد رفسنجان باقی مانده؛بناهایی که البته بعد از نزاع فرزندانش بر سر ثروت وی، وقف امام حسین(ع)شد.
  #خانه_تاریخی
  #میراث_فرهنگی

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/05 ساعت 22:48

  دکتر مونسان در حاشیه مراسم اهدای ۶۰۰بسته معیشتی به هنرمندان آسیب‌دیده صنایع‌دستی:قرار است تبصره ویژه‌ای برای اقشار و بخش‌های اقتصادی آسیب‌دیده از کرونا با ردیف بودجه‌ مشخصی قرار داده شود که موردقبول معاون اول رئیس‌جمهور هم واقع شده.
  #بودجه
  #تسهیلات_کرونایی
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۵۴۸/٪D۸٪A۸٪D۸٪B۱٪D۸٪B۱٪D۸٪B۳٪DB٪۸C-٪D۸٪AA٪D۸٪A۸٪D۸٪B۵٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۷-٪D۹٪۸۸٪DB٪۸C٪D۹٪۸۷-٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۴٪D۸٪A۷٪D۸٪BA٪D۹٪۸۴-٪D۸٪A۲٪D۸٪B۳٪DB٪۸C٪D۸٪A۸٪D۸٪AF٪DB٪۸C٪D۸٪AF٪D۹٪۸۷-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۲-٪DA٪A۹٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۸٪D۹٪۸۶٪D۸٪A۷-٪D۸٪AF٪D۸٪B۱-٪D۸٪A۸٪D۹٪۸۸٪D۸٪AF٪D۸٪AC٪D۹٪۸۷…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/05 ساعت 18:51

  هفتمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر درحالی با حضور وزیر نیروی کشورمان و وزیر اقتصاد قطر برگزار شد که با توجه به توافق‌های انجام‌شده، روابط دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله گردشگری سلامت توسعه خواهد یافت.
  #گردشگری_سلامت
  #ایران_قطر

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/05 ساعت 10:27

  فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان فارس از دستگیری حفاران غیرمجاز به همراه ادوات حفاری در شهرستان سرچهان خبر داد.
  #حفاظت_از_میراث_فرهنگی
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۴۴۱/٪D۸٪AD٪D۹٪۸۱٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶-٪D۸٪BA٪DB٪۸C٪D۸٪B۱-٪D۹٪۸۵٪D۸٪AC٪D۸٪A۷٪D۸٪B۲-٪D۸٪AF٪D۸٪B۱-٪D۸٪B۴٪D۹٪۸۷٪D۸٪B۱٪D۸٪B۳٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶-٪D۸٪B۳٪D۸٪B۱٪DA٪۸۶٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶-٪D۹٪۸۱٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪D۸٪B۳-٪D۸٪AF٪D۸٪B۳٪D۸٪AA٪DA٪AF٪DB٪۸C٪D۸٪B۱-٪D۸٪B۴٪D۸٪AF٪D۹٪۸۶٪D۸٪AF…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/04 ساعت 18:28

  در محدوده پناهگاه حیات وحش عباس‌آباد و حاشیه کویر ریگ جن در محدوده نائین، روستای چوپانان خودنمایی می‌کند؛ روستایی که از نظر صاحب‌نظران به‌عنوان منظم‌ترین روستای خشتی از منظر بافت و معماری، معرفی شده است.
  #روستاگردی
  #کویر
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۸۱۹۶۷۷۴۵/٪DA٪۸۶٪D۹٪۸۸٪D۹٪BE٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶-٪D۹٪۸۵٪D۹٪۸۶٪D۸٪B۸٪D۹٪۸۵٪D۸٪AA٪D۸٪B۱٪DB٪۸C٪D۹٪۸۶-٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۳٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪AE٪D۸٪B۴٪D۸٪AA٪DB٪۸C-٪DA٪A۹٪D۹٪۸۸٪DB٪۸C٪D۸٪B۱-٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۱٪DA٪A۹٪D۸٪B۲٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪DB٪۸C٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/04 ساعت 15:45

  دوم اینکه در فرودگاه، سنسورهای متصل به ۵جی می‌توانند بهینه‌سازی همه چیز، از حمل بار تا ناوبری فرودگاه را فراهم کنند و خطوط طولانی امنیتی را با حرکت آزاد جایگزین کنند.
  در هتل نیز فرصت‌هایی برای ارتقای تجربه مهمان و افزایش کارایی عملیاتی ایجاد می‌کند./۲
  #فناوری
  #گردشگری_دیجیتال

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/04 ساعت 12:50

  دبیر اول بخش فرهنگی سفارت ایتالیا در تهران طی ملاقاتی با معاون فرهنگی موزه ملی ایران در مورد راهکارهای گسترش همکاری‌های بین موزه‌ای دیدار و گفت‌وگو کرد.
  در این جلسه طرفین در خصوص نمایشگاه‌های دوجانبه و مطالعات مجموعه‌های موزه‌ای در دو کشور به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.
  #موزه

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/03 ساعت 15:26

  جزئیات مزایده ۵۴ مجموعه تاریخی‌فرهنگی در ۲۵ استان کشور از سوی صندوق توسعه صنایع‌دستی و احیای بناهای تاریخی اعلام شد.
  #مزایده
  #احیای_بناهای_تاریخی

  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۳۴۷/٪D۸٪AC٪D۸٪B۲٪DB٪۸C٪D۸٪A۷٪D۸٪AA-٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۲٪D۸٪A۷٪DB٪۸C٪D۸٪AF٪D۹٪۸۷-۵۴-٪D۹٪۸۵٪D۸٪AC٪D۹٪۸۵٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۹٪D۹٪۸۷-٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪DB٪۸C٪D۸٪AE٪DB٪۸C٪D۹٪۸۱٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۷٪D۹٪۸۶٪DA٪AF٪DB٪۸C-٪D۸٪AA٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۳٪D۸٪B۷-٪D۸٪B۵٪D۹٪۸۶٪D۸٪AF٪D۹٪۸۸٪D۹٪۸۲-٪D۸٪AA٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۳٪D۸٪B۹٪D۹٪۸۷-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۹٪D۹٪۸۴٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۵-٪D۸٪B۴٪D۸٪AF…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/03 ساعت 10:11

  استفاده از کلاه در گذشته بین مردان در قزوین بسیار متداول بود و هرکس به فراخور شغل و وضعیت اقتصادی از نوعی کلاه استفاده می‌کرد.
  زنان قزوینی نیز زیر پیراهن خود شلیته می‌پوشیدند که یک وجب یا کمتر از دامن بیرون می‌آمد.
  #میراث_فرهنگی
  #قزوین

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/02 ساعت 19:51

  معاون گردشگری کشور در نشست مجازی با مدیران‌کل میراث‌فرهنگی ۳۱ استان اعلام کرد: ساز‌و‌کار اجرایی مفاد سند راهبردی در بخش هشتم آن آورده شده و سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف به نظارت و تحقق آن خواهد بود.
  #توسعه_گردشگری
  #سند_ملی_گردشگری
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۲۳۴/٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۷٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۴٪D۸٪A۸٪D۹٪۸۷٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۲-٪D۹٪۸۷٪D۹٪۸۵٪D۹٪۸۷-٪D۸٪AF٪D۸٪B۳٪D۸٪AA٪DA٪AF٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۷٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪D۸٪AC٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪DB٪۸C٪DB٪۸C-٪DA٪A۹٪D۸٪B۴٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۱-٪D۸٪A۸٪D۸٪B۱-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۳٪D۸٪A۷٪D۸٪B۳-٪D۸٪B۳٪D۹٪۸۶٪D۸٪AF-٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۸٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪DB٪۸C-٪D۸٪AA٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۳٪D۸٪B۹٪D۹٪۸۷-٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪D۸٪B۴٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪DB٪۸C…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/02 ساعت 14:22

  زلزله‌ای به بزرگی ۴ ریشتر امروز دوم آذر، اشکنان در شهرستان لامرد فارس را لرزاند.
  در همین خصوص، بررسی‌ها برای ارزیابی خسارات احتمالی به بناهای تاریخی لامرد انجام و مشخص شد این زلزله خسارتی در این بناها نداشته است.
  #زلزله
  #استان_فارس

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/02 ساعت 09:55

  یک عدد توپ جنگی متعلق به دوران صفوی در کارخانه ذوب‌آهن کشف شد.
  طبق بررسی‌ها، این توپ جنگی متعلق به دوران صفوی است و احتمالا در سده‌های گذشته در پادگان‌های سلاطین صفوی در اصفهان نگهداری می‌شده و پس از سقوط این سلسله دست به دست شده است.
  #میراث_ملموس
  #اصفهان
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۱۲۵/٪DA٪A۹٪D۸٪B۴٪D۹٪۸۱-٪DB٪۸C٪DA٪A۹-٪D۸٪AA٪D۹٪۸۸٪D۹٪BE-٪D۸٪AC٪D۹٪۸۶٪DA٪AF٪DB٪۸C-٪D۸٪B۵٪D۹٪۸۱٪D۹٪۸۸٪DB٪۸C-٪D۸٪AF٪D۸٪B۱-٪DA٪A۹٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪D۸٪AE٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶٪D۹٪۸۷-٪D۸٪B۰٪D۹٪۸۸٪D۸٪A۸٪D۸٪A۲٪D۹٪۸۷٪D۹٪۸۶-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۵٪D۹٪۸۱٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/01 ساعت 19:45

  از قرن پانزدهم میلادی به بعد استعمارگرانی چون پرتغال،اسپانیا،هلند و انگلستان مناطق جنوبی ایران را اشغال و مبادرت به ساخت قلعه‌هایی کردند.پرتغال همزمان با حکومت صفویه ۱۱۵ سال بر این نواحی مسلط بود و قلعه‌هایی در هرمز،قشم،بندر کنگ و … ساخت.قلعه لارک یکی از آنها است.
  #بناهای_تاریخی

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/01 ساعت 09:49

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تهران گفت: با جلب همکاری مالک ساختمان مجاور در حریم کاخ گلستان، یک طبقه از ارتفاع این ساختمان کم شد.
  #میراث_جهانی
  #کاخ_گلستان

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/08/30 ساعت 19:04

  خانه‌ای که خانواده سردار ماکو تا سال ۱۳۵۳ در آن سکونت داشتند، در دوره قاجار و بیش از ۱۲۰ سال پیش در ماکو ساخته شد. بانی ساخت کاخ باغچه جوق که به مرز بازرگان نزدیک است، اقبال‌السلطنه بوده.
  #خانه_تاریخی
  #کاخ_موزه
  #آذربایجان_غربی

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/08/30 ساعت 12:41

  «گرگان در قرن ۱۰ میلادی(در دوره آل زیار) یکی از ولایت‌های بزرگ ایران بود و به امیران روشنفکر نامور بود،مانند کاوووس وشمگیر که ابن سینا را به دربار خود خواند.این شهر گنبدی ۵۲ متری دارد»؛آرتور پوپ در نوشته‌هایش به این صورت به گنبد جهانی قابوس اشاره کرده.
  #استان_گلستان
  #میراث_جهانی

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/08/29 ساعت 19:18

  از ۱۲ کارگاه تولید و عرضه صنایع‌دستی در مرکز ری‌شناسی، تعداد شش کارگاه در آتش‌سوزی شب گذشته، دچار خسارت شدند.
  این ۶ کارگاه در رشته‌های گلیم‌بافی و معرق چوب فعالیت داشتند که به دلیل قابل اشتعال بودن مواد اولیه مثل چوب و نخ، بیشترین آسیب را دیدند.
  #صنایع_دستی
  #آتش_سوزی_ری

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/08/29 ساعت 15:53

  سفیر روسیه در دیدار با دکتر مونسان: از ماه فوریه سال ۲۰۲۱ روسیه ویزای الکترونیکی صادر خواهد کرد و ایران هم جزو کشورهایی است که برای آن‌ها این ویزا صادر می‌‌شود.
  وی درباره گسترش و توسعه گردشگری میان دو کشور بعد از مهار کرونا ابراز امیدواری کرد.
  #ایران_روسیه
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۸۲۸۸۵/٪D۸٪B۷٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪D۸٪AD٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۶٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۵٪D۹٪۸۷-٪D۹٪۸۸٪DB٪۸C٪D۹٪۸۷-٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪D۸٪B۴٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪DA٪A۹٪D۸٪B۴٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۱-٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۳٪DB٪۸C٪D۹٪۸۷-٪D۸٪A۸٪D۸٪B۹٪D۸٪AF-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۲-٪D۹٪۸۵٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱-٪DA٪A۹٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۸٪D۹٪۸۶٪D۸٪A۷…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/08/29 ساعت 10:49

  اسفندیار تخمکار علیائی از برجسته‌ترین دوتارسازان شرق خراسان، در سال ۱۳۴۲ در روستای صیدآباد از توابع تربت جام متولد شد. وی بعد از سال‌ها دوتارنوازی تحت آموزش‌های پدرش به ساخت دوتار روی آورد و تاکنون بیش‌از سی سال است که به ساختن و نواختن این ساز مشغول است.
  #میراث_ناملموس

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/08 ساعت 18:51

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی ایلام از دستگیری حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در شهرستان ایوان خبر داد.
  بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری به ‌قصد به دست آوردن اموال تاریخی ممنوع است و متهم به ۶ ماه تا ۳ سال حبس محکوم می‌شود.
  #حفاظت_از_میراث_فرهنگی
  #ایلام

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/08 ساعت 13:42

  شورای جهانی صنایع‌دستی ماه گذشته نمایشگاه مجازی و مسابقه صنایع‌دستی برتر تولیدشده در دوره کرونا را برگزار کرد که پروین اباذری از استان کرمان در رشته گلیم شیریکی‌پیچ و فاطمه شاکری از استان بوشهر در رشته عبابافی موفق به کسب رتبه برتر در این مسابقه شدند.
  #صنایع_دستی

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/07 ساعت 22:36

  محله ششگلان در تبریز سال‌هاست میزبان بنای دوطبقه‌ای است که روزگاری شاعر نامدار ایرانی در آن زاده شد؛ پروین اعتصامی بخشی از زندگانی خود را در این خانه گذراند که در دوره پهلوی اول ساخته شده است.
  #میراث_ناملموس #خانه_تاریخی #تبریز

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/07 ساعت 14:55

  در ایران تنها چند منطقه کویری به شهرت رسیده‌اند اما تنوع اقلیم‌های بیابانی و کویری کشور بیش از این‌هاست.
  اینجا، کویر خارا حوالی روستای خارا در ۱۰۰کیلومتری اصفهان است؛ با تپه‌های شنی بلند که اشکال مختلف دارند و از شرق منطقه به تالاب گاوخونی می‌رسند.
  #طبیعتگردی
  #کویرگردی
  #کویر

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/07 ساعت 10:40

  اگر تاکنون قم را به گرما و کویرش می‌شناختید، نگاهی به «برف انبار» بلندترین منطقه طبیعی کوهستانی استان قم این انگاره را از ذهن شما پاک خواهد کرد. وجود دره‌ای عمیق در کنار قله برف انبار، باعث شده برف در فصل زمستان انباشته شود و با گذشت فصل سرما نیز باقی بماند.
  #قم
  #طبیعتگردی

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/06 ساعت 19:22

  معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان در پی وقوع زلزله ۴٫۸ ریشتری در شهرستان مراوه‌تپه، گفت: این زلزله به بناهای تاریخی شهرستان مراوه‌تپه و سایر نقاط استان، آسیبی وارد نکرده است.
  #زلزله

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/06 ساعت 14:07

  ابلاغیه ضوابط بافت تاریخی همدان در ابتدای آذر ماه از سوی وزارت میراث فرهنگی برای اجرا به استانداری همدان ابلاغ شده است.
  در ضوابط جدید نقشه شهر ۱۳۳۵ همدان مبنا قرار گرفته که رینگ دو نیز به بافت تاریخی همدان الحاق شده است.
  #بافت_تاریخی
  #حفاظت_از_میراث_فرهنگی
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۴۱۹/٪D۸٪B۶٪D۹٪۸۸٪D۸٪A۷٪D۸٪A۸٪D۸٪B۷-٪D۸٪A۷٪D۸٪AE٪D۸٪AA٪D۸٪B۵٪D۸٪A۷٪D۸٪B۵٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۱٪D۸٪AA-٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪DB٪۸C٪D۸٪AE٪DB٪۸C-٪D۹٪۸۷٪D۹٪۸۵٪D۸٪AF٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶-٪D۸٪A۷٪D۸٪A۸٪D۹٪۸۴٪D۸٪A۷٪D۸٪BA-٪D۸٪B۴٪D۸٪AF…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/06 ساعت 10:38

  معاون گردشگری کشور در دیدار با اعضای شورای انقلاب فرهنگی گفت: گردشگری، صنعتی مرتبط با مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است و بخش فرهنگ به‌عنوان یکی از ارکان اصلی آن، خود را با اهداف کلان نقشه مهندسی فرهنگی کشور در انطباق کامل قرار داده است.

  #توسعه_گردشگری
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۵۴۴/٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶٪D۸٪B۷٪D۸٪A۸٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۲-٪DA٪A۹٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۵٪D۹٪۸۴-٪D۸٪B۵٪D۹٪۸۶٪D۸٪B۹٪D۸٪AA-٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪D۸٪B۴٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۸٪A۷-٪D۹٪۸۶٪D۹٪۸۲٪D۸٪B۴٪D۹٪۸۷-٪D۹٪۸۵٪D۹٪۸۷٪D۹٪۸۶٪D۸٪AF٪D۸٪B۳٪DB٪۸C-٪D۹٪۸۱٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۷٪D۹٪۸۶٪DA٪AF٪DB٪۸C-٪DA٪A۹٪D۸٪B۴٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۱…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/05 ساعت 21:29

  در سال ۱۹۴۱ ارمنی‌های ساکن مشهد کلیسای مریم مقدس یا مسروپ مقدس را ساختند؛ کلیسایی که سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسید.
  #جاذبه_گردشگری
  #کلیسا
  #مشهد

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/05 ساعت 13:35

  معاون میراث‌فرهنگی خوزستان با رد خبر منتشرشده در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی مبنی بر کشف یک تابوت مربوط به دوره اشکانی در شهرستان رامشیر اعلام کرد که این خبر مربوط به ۱۰ سال قبل است.
  #باستان_شناسی
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۴۵۵/٪D۸٪AE٪D۸٪A۸٪D۸٪B۱-٪DA٪A۹٪D۸٪B۴٪D۹٪۸۱-٪DB٪۸C٪DA٪A۹-٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۸٪A۸٪D۹٪۸۸٪D۸٪AA-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۴٪DA٪A۹٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶٪DB٪۸C-٪D۸٪AF٪D۸٪B۱-٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۴٪DB٪۸C٪D۸٪B۱-٪D۸٪B۵٪D۸٪AD٪D۸٪AA-٪D۹٪۸۶٪D۸٪AF٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪D۸٪AF…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/04 ساعت 22:26

  داکلینگ، قایق سنتی چینی، مسیرهای گردشگری‌اش را در اطراف بندر زیبای ویکتوریا از سر گرفته است و این فعالیتش را عمدتا مدیون محلی‌هاست، چراکه دیگر خبری از گردشگران خارجی در هنک‌کنگ نیست.
  #کرونا
  #گردشگری_بین_المللی
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۴۱۳/٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪D۸٪B۴٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪DB٪۸C-٪D۹٪۸۵٪D۸٪AD٪D۹٪۸۴٪DB٪۸C-٪D۹٪۸۶٪D۸٪A۷٪D۸٪AC٪DB٪۸C-٪D۹٪۸۶٪D۹٪۸۵٪D۸٪A۷٪D۸٪AF-٪D۹٪۸۷٪D۹٪۸۶٪DA٪A۹٪DA٪A۹٪D۹٪۸۶٪DA٪AF-٪D۹٪۸۵٪DB٪۸C٪D۸٪B۴٪D۹٪۸۸٪D۸٪AF…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/04 ساعت 15:45

  ازسوی دیگر، همراه با هوش مصنوعی و رباتیک، ۵جی می‌تواند از طریق ربات‌های هوشمند شخصی‌سازی در خدمات گردشگری را افزایش داده و تعاملات بالقوه گسترش ویروس‌هایی از جمله کرونا را کاهش دهد. این تکنولوژی همچنین اشتراک در سفر را به طرز شگفت‌آوری ارتقا می‌بخشد./۳
  #فناوری
  #گردشگری_دیجیتال

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/04 ساعت 15:45

  #رشتو
  فناوری ۵جی در دنیا به سرعت در حال افزایش است و دنیا را متحول می‌کند، اما این فناوری در آینده چه تأثیری بر صنعت گردشگری خواهد گذاشت؟
  نخست آنکه می‌تواند در افزایش دقت و کاهش پیچیدگی و تأخیر در خرید هوایی نوآوری داشته باشد./۱
  #فناوری
  #گردشگری_دیجیتال

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/03 ساعت 20:55

  به گفته معاون میراث‌فرهنگی استان تهران: عملیات تخریب خانه زند نوابی متوقف شد. تخریب با حکم دیوان عدالت اداری انجام شده است.
  #ثبت_ملی
  #حفاظت_از_میراث_فرهنگی

  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۳۵۳۳۰/٪D۸٪B۹٪D۹٪۸۵٪D۹٪۸۴٪DB٪۸C٪D۸٪A۷٪D۸٪AA-٪D۸٪AA٪D۸٪AE٪D۸٪B۱٪DB٪۸C٪D۸٪A۸-٪D۸٪AE٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶٪D۹٪۸۷-٪D۸٪B۲٪D۹٪۸۶٪D۸٪AF-٪D۹٪۸۶٪D۹٪۸۸٪D۸٪A۷٪D۸٪A۸٪DB٪۸C-٪D۹٪۸۵٪D۸٪AA٪D۹٪۸۸٪D۹٪۸۲٪D۹٪۸۱-٪D۸٪B۴٪D۸٪AF-٪D۸٪AA٪D۸٪AE٪D۸٪B۱٪DB٪۸C٪D۸٪A۸-٪D۸٪A۸٪D۸٪A۷-٪D۸٪AD٪DA٪A۹٪D۹٪۸۵-٪D۸٪AF٪DB٪۸C٪D۹٪۸۸٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶-٪D۸٪B۹٪D۸٪AF٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۴٪D۸٪AA-٪D۸٪A۷٪D۸٪AF٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶٪D۸٪AC٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۵-٪D۸٪B۴٪D۸٪AF٪D۹٪۸۷-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۳٪D۸٪AA…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/03 ساعت 14:03

  همایش «میراث‌فرهنگی ناملموس و طب سنتی» از ۱۷ تا ۱۹ اسفند سال جاری توسط مرکز میراث ناملموس تهران با همکاری معاونت میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی به شکل وبینار برگزار می‌شود.فرم ثبت‌نام این همایش در نشانی http://tichct.ir قابل دسترسی است.
  #میراث_ناملموس

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/02 ساعت 21:53

  برج خلعت‌پوشان تبریز جایی بود برای اهدای خلعت توسط ولیعهدان مقیم در تبریز به مردم یا حکام و سایر شاهزادگان. این مراسم اغلب در طبقه آخر برج و با تشریفات خاصی برگزار می‌شد.
  آخرین بار این مراسم در سال ۱۳۳۰ ه.ق و در دوره صمدخان مراغه‌ای حکمران تبریز صورت گرفت.
  #میراث_ناملموس
  #تبریز

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/02 ساعت 15:43

  با توجه به مصوبات دولت و همچنین ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا، از اول آذر تمامی محوطه‌های تاریخی و گردشگری در استان اصفهان که زیر مجموعه اداره‌کل میراث‌فرهنگی هستند، به‌طور کامل تعطیل است.
  #محدودیت_کرونایی
  #کرونا
  #اصفهان
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۱۱۴/٪D۸٪AA٪D۸٪B۹٪D۸٪B۷٪DB٪۸C٪D۹٪۸۴٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۹٪۸۶٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪DB٪۸C٪D۸٪AE٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۵٪D۹٪۸۱٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۲-٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۸٪D۸٪B۲-٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۸٪D۹٪۸۴-٪D۸٪A۲٪D۸٪B۰٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۵٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۷…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/02 ساعت 12:52

  مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از سامان‌دهی و دیجیتال کردن اسناد تخت جمشید خبر داد.
  #تخت_جمشید
  #میراث_جهانی
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۹۰۱۱۷۳۵۱۵/٪D۸٪A۲٪D۸٪BA٪D۸٪A۷٪D۸٪B۲-٪D۹٪BE٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۸٪D۹٪۸۷-٪D۸٪B۳٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۵٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶٪D۸٪AF٪D۹٪۸۷٪DB٪۸C-٪D۹٪۸۸-٪D۸٪AF٪DB٪۸C٪D۸٪AC٪DB٪۸C٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۴-٪DA٪A۹٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪D۹٪۸۶-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۳٪D۹٪۸۶٪D۸٪A۷٪D۸٪AF-٪D۸٪AA٪D۸٪AE٪D۸٪AA-٪D۸٪AC٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۴٪DB٪۸C٪D۸٪AF…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/01 ساعت 21:56

  اواسط حکومت ناصرالدین شاه قاجار، مرحوم حاج شیخ علی اکبر بانی ساخت مسجد شیخ علی اکبر شاهرود شد؛ یکی از شاخص‌ترین بناهای تاریخی شاهرود که ۴محراب در قسمت‌های مختلف دارد.
  #میراث_فرهنگی
  #شاهرود

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/09/01 ساعت 17:15

  اینجا مدرسه خرگرد یا غیاثیه است؛ جایی در روستای خرگرد خواف که در روزگار تیموریان ساخته شد. معمار این مدرسه استاد قوام‌الدین شیرازی بود و کار نیمه تمام وی را پس از مرگش، برادرش غیاث‌الدین شیرازی (سازنده گوهرشاد) کامل کرد.
  #خراسان_رضوی
  #میراث_فرهنگی
  #جاذبه_گردشگری

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/08/30 ساعت 22:17

  فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خراسان شمالی از دستگیری پنج حفار غیرمجاز در منطقه غیرثبتی روستای داشلی قلعه شهرستان راز و جرگلان خبر داد.
  #حفاظت_از_میراث_فرهنگی
  #خراسان_شمالی

  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۸۳۰۱۳/٪D۸٪AF٪D۸٪B۳٪D۸٪AA٪DA٪AF٪DB٪۸C٪D۸٪B۱٪DB٪۸C-۵-٪D۸٪AD٪D۹٪۸۱٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱-٪D۸٪BA٪DB٪۸C٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۵٪D۸٪AC٪D۸٪A۷٪D۸٪B۲-٪D۸٪AF٪D۸٪B۱-٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪D۸٪B۲-٪D۹٪۸۸-٪D۸٪AC٪D۸٪B۱٪DA٪AF٪D۹٪۸۴٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/08/30 ساعت 14:19

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه از تشکیل بانک اطلاعاتی اشیای تاریخی در استان خبر داد.
  تاکنون بیش از ۷۶۰۰ شیء تاریخی کشف شده در این سامانه ثبت شده است.
  #باستان_شناسی
  #حفاظت_از_میراث_فرهنگی
  #کرمانشاه

  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۸۲۹۴۳/٪D۸٪AA٪D۸٪B۴٪DA٪A۹٪DB٪۸C٪D۹٪۸۴-٪D۸٪A۸٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶٪DA٪A۹-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۷٪D۹٪۸۴٪D۸٪A۷٪D۸٪B۹٪D۸٪A۷٪D۸٪AA٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۴٪DB٪۸C٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪DB٪۸C٪D۸٪AE٪DB٪۸C-٪DA٪A۹٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۵٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶٪D۸٪B۴٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۷…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/08/30 ساعت 10:34

  معاون گردشگری کشور اعلام کرد: فعالان مشمول تسهیلات کرونایی از ۲۹ آبان می‌توانند به سامانه کارا به نشانی اینترنتی https://kara.mcls.gov.ir مراجعه کنند و از قسمت باکس اختصاصی تسهیلات گردشگری، درخواست تسهیلات خود را ثبت کنند.
  #تسهیلات_کرونایی
  #کرونا

  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۸۳۰۹/٪D۸٪AB٪D۸٪A۸٪D۸٪AA٪D۹٪۸۶٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۵-٪D۸٪AA٪D۸٪B۳٪DB٪۸C٪D۸٪B۳٪D۸٪A۷٪D۸٪AA-٪D۹٪۸۸-٪D۹٪۸۱٪D۸٪B۹٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۴٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶-٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪D۸٪B۴٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۸٪B۱٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪AF٪D۸٪B۱٪DB٪۸C٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۱٪D۸٪AA-٪D۹٪۸۸٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۵-٪DA٪A۹٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۸٪D۹٪۸۶٪D۸٪A۷-٪D۹٪۸۸٪DB٪۸C٪D۹٪۸۷-٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪D۸٪B۴٪DA٪AF٪D۸٪B۱٪DB٪۸C…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/08/29 ساعت 17:38

  فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کرمان گفت: ۳۲ شیء تاریخی از طریق فرهنگ‌سازی و جلب مشارکت‌های اجتماعی در اسفندقه جیرفت کشف شد.
  #حفاظت_از_میراث_فرهنگی
  #کرمان
  http://chtn.ir/news/۱۳۹۹۰۸۲۹۲۲/٪DA٪A۹٪D۸٪B۴٪D۹٪۸۱-۳۲-٪D۸٪B۴٪DB٪۸C-٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪DB٪۸C٪D۸٪AE٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪D۸٪B۲-٪D۸٪B۷٪D۸٪B۱٪DB٪۸C٪D۹٪۸۲-٪D۸٪AC٪D۹٪۸۴٪D۸٪A۸-٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۴٪D۸٪A۷٪D۸٪B۱٪DA٪A۹٪D۸٪AA٪D۹٪۸۷٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪A۷٪D۸٪AC٪D۸٪AA٪D۹٪۸۵٪D۸٪A۷٪D۸٪B۹٪DB٪۸C-٪D۸٪AF٪D۸٪B۱-٪DA٪A۹٪D۸٪B۱٪D۹٪۸۵٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۶…

 • خبرگزاری میراث‌ آریا   Chtn_ir@

  1399/08/29 ساعت 12:59

  مدیر محوطه میراث جهانی بیابان لوت اعلام کرد: شب‌مانی و چادر زدن در منطقه کلوت‌ها و دریاچه بیابان لوت (شهداد) تا اطلاع ثانوی ممنوع است. همچنین به دلیل شیوع کرونا، از ورود تورهای گردشگری به منطقه شهداد تا ۱۵ آذرماه سال جاری جلوگیری می‌شود.
  #میراث_جهانی
  #طبیعتگردی
  #کرونا